Pátek 6. srpna 2021, svátek má Oldřiška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Paříži se uskutečnil rozvodový veletrh. Služby nabízely i kartářky

Magazín

  8:30
PAŘÍŽ - Paříž, město zamilovaných, se o víkendu změnila v útočiště pro všechny, kteří v lásce selžou. Mohli tu navštívit rozvodový veletrh. Nešlo však o první akci svého druhu. První "rozvodový veletrh" na světě se konal před dvěma lety ve Vídni, kde podle organizátorů našel až nečekaně širokou odezvu veřejnosti.

Pár foto: Reprofoto

Podobně jako v Česku končí ve Francii téměř polovina všech manželství rozvodem. V roce 2007 tu bylo podle údajů Národního ústavu demografických studií evidováno víc než 130.000 rozvodů se srovnání s 50.000 před třiceti lety.

Na veletrhu s názvem Nový začátek nabízelo šedesát stánků služby spojené buď s vlastním rozvodem - právní firmy a poradce - anebo s pomocí lidem opět se postavit na nohy. Sem patří čtení z tarotových karet, stylisté a psychologové na dodání sebedůvěry.

Dvoudenní akci doplňovaly konference s názvy Role plastické operace v dodání sebedůvěry; Jak znovu svést partnera s použitím Gestaltovy metody; Seznámení na webu; Rozchod: Jak může pomoci právník?.

Myšlenka uspořádat tuto akci prý její organizátorku Brigitte Gaumetovou napadla poté, co se francouzský prezident Nicolas Sarkozy po nástupu do úřadu v roce 2007 rozvedl s druhou manželkou. "Vyplynulo mi z toho, že rozvod ztratil své stigma a je to skutečně běžná záležitost," řekla Gaumetová.

"Spousta lidí se rozvede a další se rozejdou nebo jim partner zemře - ti všichni hledají informace, jak se z toho vzpamatovat." Veletrh podle ní navštívily asi 4000 lidí, což je "velký úspěch na úplně novou akci". Největší zájem byl o stánky s právnickými službami. Ale i stylisté měli plno: "Přicházejí sem hlavně ženy, stejně jako na svatebním veletrhu," uvedla ředitelka jednoho stánku Sidonie Morletová. "Tam je ovšem zajímalo, jak se vtěsnat do svatebních šatů, kdežto tady usilují o vylepšení vzhledu, aby svedly dalšího muže, případně si samy dodaly sebedůvěry."

Autor:

Mohlo by vás zajímat