3. srpna 2009 16:39 Lidovky.cz > Relax > Vztahy

V polské Lodži chtějí úředníci vymýtit předmanželský sex

Vztah - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vztah - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

VARŠAVA/LODŽ V polském městě Lodž,které leží asi 150 kilometrů na západ od Varšavy, chtějí pracovníci magistrátu zcela vymýtit předmanželský sex. Pomoci by měli učitelé, kteří nyní navštěvují speciální školení a od nového školního roku budou k sexuální abstinenci nabádat své žáky a studenty.

Zatímco duchovní nápad úředníků potěšil, odborníci z manželských a výchovných poraden jsou k němu značně skeptičtí.

Magistrát poskytl pro školení vlastní středisko. Pedagogové z různých oborů, jako je polonistika, matematika či anglistika, a pracovníci center pro mládež studují, jak nejlépe vštípit dospívajícím sexuální abstinenci, informoval dnes na svých internetových stránkách polský Dziennik.

13 hodin výchovy o nevhodnosti předmanželského sexu
Žáky základních a středních škol v Lodži, která je po Varšavě druhým největším polským městem, tak čeká od nového školního roku 13 hodin rodinné výchovy, během nichž vyškolení pedagogové předají své znalosti studentům.

Mládež se například dozví, že předmanželský sex není vůbec nějakým výjimečně příjemným zážitkem a navíc ten, kdo se k němu odhodlá, se vystaví nebezpečí nákazy venerickými chorobami.

Úředníci mají představu, že žáci po absolvování hodin budou zakládat kluby sexuálních abstinentů a nabádat své vrstevníky k životu bez sexu do doby, než vstoupí do svazku manželského.

Církev je nadšená, odborníci skeptičtí
Kněží akci v Lodži vítají a vybízejí další města, aby se k propagování sexuální čistoty připojila. Ředitelka Federace pro záležitosti žen a plánování rodiny Wanda Nowická je k projektu skeptická.

Připomíná, že podle průzkumů z USA, odkud móda klubů sexuálních abstinentů přicestovala do Evropy, nemají lidé slibující předmanželskou sexuální čistotu první sexuální styk později než jejich vrstevníci. "Pouze jsou hůř na sex připraveny a hlavně mívají psychické problémy způsobené tím, že porušily svůj slib," vysvětlila Nowická.

O prospěšnosti nápadu lodžských radních není přesvědčená ani Dorota Obidniaková, která se ve svazu polských učitelů zabývá sexuální výchovou ve školách. Podle ní by sice pedagogové měli vybízet k sexuální zdrženlivosti, ale obává se, že výchovní pracovníci zcela pominou záležitosti antikoncepce, hygieny a například tolerance vůči homosexuálům.

Takové nápady jsou pomíjivé, uklidňují odborníci 
Zatímco duchovní věří v úspěch akce zaměřené na propagování panenství, respektive panictví, až do svatby, odborníci poukazují na pomíjivost takových nápadů.

Před dvěma lety byly hitem mezi polskou mládeží prstýnky blahoslavené Karoliny, které propagovaly sexuální čistotu. Dnes už takto "okroužkovaných" lidí značně ubylo.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz