Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Krátké, přesto dobře ušité. Exprezidentův krejčí vysvětluje Havlovo inaugurační faux pas


Zdeněk Hartl ve svém krejčovství v pražských Dejvicích s oblekem Václava Havla | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Premium Rozhovor
Šít se naučil na babiččině šicím stroji, první modely kalhot spíchnul pro kamarády fotbalisty a kolegy z bigbeatové kapely. Legendární inaugurační oblek s „krátkými nohavicemi“, v němž nově zvolený prezident Václav Havel vykonával v roce 1989 vojenskou přehlídku, stále existuje. Opatruje jej už víc než tři dekády majitel krejčovství Zdeněk Hartl.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Jak to bylo s délkou kalhot doopravdy? Proč už si jej Václav Havel nikdy poté neoblékl a proč památečný oděv Zdeněk Hartl nechce nikomu prodat?

Těžko říct, po kom zdědil krejčovské geny. Vychovávala jej zejména babička, a tak ho mužské práce minuly, zato si rád zkoušel její šicí stroj. Ovšem i tatínek, hokejista a fotbalista, byl prý velmi šikovný na ruční práce, uměl vyšívat, plést i háčkovat.

Zdeněk Hartl, majitel pražského krejčovství, každopádně začal svojí prací převyšovat vrstevníky, už když byl v učení. Po revoluci si otevřel vlastní podnik v Dejvicích, kde šije nejen pro umělce, diplomaty, politiky, byznysmeny. Kdysi oblékal i prezidenta Václava Havla. V krejčovství dodnes visí jeho legendární oblek, který měl na sobě, když vykonával vojenskou přehlídku při inauguraci v prosinci 1989.

Objev Lidovek: Havlovy inaugurační „kraťasy“. Legendární oblek visí v pražském krejčovství

Pozornost tehdy vzbudily prezidentovy poněkud krátké nohavice a na dotazy, jak k tomuto drobnému faux pas došlo, pak musel Václav Havel odpovídat po celý zbytek života. „Havel...,“ zaloví Zdeněk Hartl v řadě obleků pověšených v krejčovství... „Tady je,“ a vytahuje na světlo dnes už vzácný tmavomodrý prezidentský šat.

Lidovky.cz: Vy jste ale oblek nešil. Jak jste k němu přišel?
Václav Havel si jej nechal ušít v salonu Adam, ten už dnes neexistuje. Po té nešťastné události s krátkými kalhotami mi sem oblek donesl někdo z jeho lidí, abych ho upravil.

Lidovky.cz: Měl jste kalhoty prodloužit?
Ano, je to ještě vidět, protože mnoho látky na povolení už tam nezbylo. Ale on už ho pak stejně asi nechtěl nosit. Nakonec mi vzkázal, že už ho nechce a že si ho mám nechat, nebo ho někomu třeba dát.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

Mohlo by vás zajímat