Byla založena v roce 1895. Jejím hlavním cílem je rozvoj včelařství ve světě, spolupráce, výměna informací a zkušeností mezi včelaři, vědeckými ústavy a obchodníky s medem. Od roku 1897 Apimondia každoročně pořádá včelařské kongresy. O pořadatelství vždy bojují členské země. Nejvyšším orgánem Apimondie je valné shromáždění členů (má 92 členů včetně České republiky), v čele stojí prezident.
Apimondia má sedm vědeckých komisí – pro ekonomiku, zdraví včel, biologii včel, včelí pastvu, včelařské technologie, apiterapii a pro rozvoj venkova. Má také pět regionálních komisí – pro Evropu, Asii, Afriku, Ameriku a Oceánii. Kongres Apimondie se koná jednou za dva roky a má tři součásti: jednání valného shromáždění, ApiExpo – výstavu včelích produktů, včelařských zařízení, léčiv, pomůcek pro apiterapii – a vědecký program – soubor přednášek a prezentací novinek ze včelařského světa.
Medomet, včelařův vynález. Jak nápad vznikl a jak přístroj funguje? |
Letošní 47. kongres Apimondie byl kvůli pandemii covidu-19 o rok odložen. Změnil se i pořadatel, kterým měla původně být ruská Ufa. Jako náhradník se přihlásilo Turecko. Istanbul hostil 45. kongres před pěti lety, proto bylo jisté, že v tak krátké době dokáže uspořádat důstojné setkání včelařů z celého světa.
Heslem letošní Apimondie je Bees Unite the World, tedy Včely sjednocují svět. Slavnostní zahájení i zakončení je vždy na nápaditosti pořádající země. Nechybí kulturní tradice či vystoupení předních zástupců země. Kongres zahájil projevem prezident Apimondie a slavný americký biolog Jeffery Stuart Pettis (67), vystoupil ministr zemědělství Turecka, předseda Tureckého svazu včelařů, sponzoři či předsedové komisí. Ministr zemědělství Vahit Kirişci (61) zdůraznil, že jeho země má ambice stát se první na světě v produkci a zpracování medu. V současné době má 75 tisíc profesionálních včelařů a 8,2 milionů včelstev, jež vyprodukují přes 100 tisíc tun medu ročně.
Kongres končí vždy zvolením země, která bude dalším pořadatelem. Včelařské asociace země, jež se ucházejí o pořadatelství, musí přesvědčit členy Apimondie, že právě jejich země je ta pravá a má svou úrovní včelařství ostatním co nabídnout a čím se pochlubit. Pořadatelem kongresu v roce 2023 bylo již před třemi lety v Montrealu zvoleno Chile. Letos se o pořadatelství kongresu v roce 2025 ucházely dvě země – Maďarsko a Dánsko podporované Švédskem a Norskem.
Skandinávie má zhruba 300 tisíc včelstev a 28 tisíc včelařů. Geograficky se rozprostírá od mírného pobřežního podnebí Dánska až po polární oblasti Švédska a Norska. Včelařství ve třech jmenovaných zemích je stejně rozmanité jako klima, takže ho lze zažít od intenzivní zemědělské půdy v Dánsku až po nejsevernější včelařství na světě, v Norsku.
Mendel byl významný včelař. V zahradě opatství si postavil vlastní včelín |
Maďarsko je zemědělská země, která miluje med a včely, řekl při svém projevu maďarský ministr zemědělství a významný včelař István Nagy (54), který přijel kandidaturu své země podpořit. Připomněl, že Maďarsko je jedním z největších producentů medu v EU. Má jednu z nejvyšších hustot včel v Evropě – 13 včelstev na čtvereční kilometr, téměř 1,2 milionu včelstev a 20 tisíc včelařů, již každoročně vyprodukují až 30 tisíc tun medu. Maďarský akátový med je chloubou tamních včelařů. Jinde zatracovaný akát je v Maďarsku uctívaným stromem.
A jak to dopadlo? Rozdílem 20 hlasů zvítězila Kodaň.
Jen pro doplnění, Praha organizovala 19. kongres v roce 1963. A pro srovnání, Česká republika má 650 tisíc včelstev, 56 tisíc včelařů, je na čtvrtém místě v EU v zavčelení – sedm včelstev na čtvereční kilometr. Roční výnos medu, je-li dobrý rok, se pohybuje mezi 8 až 10 tisíci tun. Spotřeba medu na jednoho obyvatele nám za poslední dva nepříznivé roky klesla z 0,9 na 0,6 kg. Nestojíme si špatně, jen medu bychom měli jíst více.