10. listopadu 2015 14:14 Lidovky.cz > Relax > Věda

Nejdůležitější rozhodnutí? 10 tipů, jak vybrat střední školu

Studenti (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studenti (ilustrační foto) | foto: MAFRA - Václav Šlauf

PRAHA Rodiče žáků, kteří v letošním školním roce končí povinnou školní docházku, mají nejvyšší čas začít spolu s dětmi vybírat střední školu. Další zvažují studium na víceletém gymnáziu. Co všechno posoudit před tím, než vyplníte přihlášky?

1.V prvním kole vybírejte srdcem

O výběru školy uvažujte beze strachu a nevzdávejte se předem. V prvním kole můžete podat dvě přihlášky, v dalších kolech není jejich počet omezený. Touží-li potomek po konzervatoři a má umělecké vlohy, vsaďte v prvním kole na dvě konzervatoře. Pokud má samé jedničky a učení ho baví, proč nezkusit dvě špičková gymnázia? Když to nevyjde, budete mít ještě dost prostoru mířit níž. Ředitelé škol, které nenaplnily kapacitu, vyhlašují další kola, dokud nedosáhnou předem daného počtu nových studentů. Přijímací řízení se tak leckde protáhne na několik měsíců. Místo na škole je díky tomu možné „ulovit“ ještě o letních prázdninách.

2 .Oficiální web školy berte s rezervou

Registr škol najdete na stránkách ministerstva školství www.msmt.cz. Možná tam objevíte obory, o jejichž existenci jste neměli tušení. Oficiální web vybrané školy nelze opomenout, mějte ale na paměti, že instituce, která má šikovného vývojáře webu, nemusí být nutně nejlepší. Některé školy mají paralelní internetové stránky, které spravují studenti. Tam se často dozvíte více.

3.Nepodceňujte den otevřených dveří

Využijte dny otevřených dveří. Je to jedinečná příležitost, jak nasát atmosféru školy, prohlédnout si učebny a společné prostory. Pokud na vás zapůsobí depresivně, poohlédněte se jinde. Počítejte s tím, že vedení bude prezentovat jen to, čím se může chlubit. Nebojte se řediteli a učitelům pokládat nepříjemné otázky. Poznáte tak, do jaké míry jsou otevření diskusi s rodiči.

4.Dobrou školu ze statistik nepoznáte
Holedbá se gymnázium svou kvalitou a stoprocentní úspěšností u přijímaček na vysoké školy? Zpozorněte a informaci si prověřte. Mnohé školy využívají toho, že se velká část studentů hlásí pro jistotu na celou řadu vysokých škol a na některé (hlavně technické a soukromé) se dostávají bez přijímaček. Do statistiky se pak zahrne hned několik přijetí na jediného studenta a procento „úspěšných“ tím pádem logicky stoupne.

Pro koho se (ne)hodí gymnázium? Má smysl nechat rozhodovat dítě? A jak poznat, který obor bude vyhovovat jeho povaze?

bacBarbora Cihelková