1. září 2015 13:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

118 tisíc prvňáků. Do školy míří silné ročníky. Babyboom zaplňuje první třídy

Prvňáčci první den ve škole. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prvňáčci první den ve škole. | foto: ČTK

PRAHA Školy jsou přeplněné už několik let, letošní školní rok je ale co do počtu prvňáků rekordní. Svou premiéru v lavici si v úterý odbylo 118 tisíc dětí. Logistický problém, kam rostoucí množství potomků Husákových dětí umístit, je pro tento školní rok vyřešen. Zdaleka ne všude ale ke spokojenosti dětí, rodičů a učitelů.

Prvňáčci se musí rozkoukávat v přeplněných třídách, odkud po vyučování zamíří do ještě přeplněnější družiny. Někde se dnes začalo učit v nově postavených kontejnerových učebnách, jinde využijí přes prázdniny zrekonstruované půdní prostory. Řada prvňáků zahájila povinnou školní docházku v čerstvě postavených budovách. I tak je ale přeplněných tříd zase o něco více.

Podle školského zákona smí být ve třídě maximálně třicet dětí. Zřizovatel ale může povolit výjimku a počet navýšit – v jedné třídě se jich pak stěsná až třicet čtyři. Pro velkou část letošních prvňáků a jejich učitelů je to bohužel realita.

„Opravdu nevím, jak mám individuálně přistupovat k takovému množství žáků. Ve třídě mám letos i takové, které neumí dobře česky, další jsou zase bez průpravy ze školky. Nejspíš se mezi nimi najde i nějaký ten dyslektik, ale pochybuji, že jeho poruchu vůbec odhalím. Kde bych na to vzala čas?“ stěžuje si učitelka letošních prvňáků, která si však nepřeje uvést své jméno. Ideální počet dětí ve třídě je podle ní patnáct.

„Na stáži v Anglii jsem měla možnost sledovat třídu, kde bylo právě tolik dětí, a to měl učitel k dispozici ještě asistenta. V českých podmínkách nedostižný sen,“ vzpomíná.

  • S jak velkými třídami si musí letos učitelé poradit?
  • Budou se stavět nové školy?
  • A co se s nimi stane, až babyboom opadne?
  • Vejdou se děti do družin?

Najdete na Lidovky.cz