Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

25 tisíc řezů. Čeští lékaři naskenovali kostru Tycha Braha, vytvoří 3D modely

Část kostry dánského astronoma po vyjmutí z rakve | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Část kostry dánského astronoma po vyjmutí z rakve | foto: Jacob Christensen RavnČTK

PRAHA Radiologové pražské Nemocnice Na Homolce pomocí počítačové tomografie (CT) zkoumali kostru slavného dánského astronoma Tycha Braha (1546-1601). Jeho ostatky spočívající v malé cínové rakvi v pondělí vyzvedli vědci z hrobky v Týnském chrámu v Praze.

Po vytvoření 3D modelů kostí předají čeští odborníci výsledky práce dánským vědcům, kteří jsou schopni sestavit z těchto dat celou kostru astronoma a určit z ní i to, jak byl vědec vysoký či zda byl nemocný.

Podívejte se na unikátní snímek

Podívejte se, co skrývala cínová rakev, kterou v pondělí vyzvedli archeologové z hrobky v Týnském chrámu v Praze. Rakev otevřeli vědci pozdě večer v laboratoři Antropologického oddělení Národního muzea. Exkluzivně pro Lidové noviny poskytl snímek fotograf NM.

Pohled do rakve s ostatky Tycho Braha

Unikátní pohled do rakve s ostatky Tycha Braha

Elektronické modely pak budou k dispozici k dalšímu zkoumání pro vědce po celém světě, aniž by bylo nutné hrobku znovu otevírat. 

Práce na šest hodin
"Ostatky těla jsme vyšetřovali po částech - zkoumali jsme postupně dlouhé kosti, žebra, obratle, zbytky obličeje i další drobné kosti. Celá lebka se nezachovala, zůstala jen její obličejová část, zachovalé jsou i zuby v horní čelisti. Naskenovali jsme zhruba 25 tisíc tenkých řezů," popsal práci českých lékařů radiolog Martin Horák. Vyšetření trvalo podle něho asi hodinu, počítačové zpracování dalších pět hodin.

INFOGRAFIKA: Tycho Brahe

Pro vyšetření využili počítačovou tomografii, tedy metodu, která speciálním způsobem využívá rentgenových paprsků a umožňuje podrobné zobrazení jednotlivých částí těla v tenkých vrstvách.

Ostatky se v pátek vrátí do Týnského chrámu
Odebrané vzorky se v pátek vrátí na své místo do Týnského chrámu na Staroměstském náměstí. V kostele se při té příležitosti bude sloužit mše.

Česko-dánský tým vědců a výzkumníků otevřel hrobku s ostatky Braha a jeho manželky, aby mimo jiné objasnil příčiny astronomovy smrti. Okolnosti smrti Braha, který působil na pražském dvoře císaře Rudolfa II., jsou nejasné.

Čtěte také

Vědci jeho skon nejčastěji přičítají ledvinovým kamenům. Existuje ale řada teorií, podle nichž byl světoznámý vědec otráven. Nasvědčuje tomu i analýza dánského toxikologa Benta Kampeho, který v Brahově vousu, jenž byl z hrobu vyjmut v roce 1901, odhalil neobvykle vysoké množství rtuti. Podle něj si však astronom otravu zapříčinil sám, když na sobě testoval různé "léčivé" elixíry.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?