Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Absolventi VŠE berou přes 50 tisíc, umělci a zemědělci půlku

Vysoká škola ekonomická v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vysoká škola ekonomická v Praze. | foto: Reprofoto

PRAHA Absolventi Vysoké školy ekonomické berou průměrně 51 000 korun, absolventi uměleckých a zemědělských škol polovinu. Vyplývá to z nového průzkumu Střediska pro vzdělávací politiku Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy. Podle něj se české vysoké školy zlepšily v posledních dvou letech hlavně v oblasti vědy. Statistiky z let 2010 a 2011 také ukázaly, že nejsnáze najdou práci lékaři, právníci a učitelé.

"Absolventi ekonomických, informatických a právnických oborů mají zhruba čtyři roky po absolvování průměrně kolem 40 000 korun měsíčně. V průměru až o 17 000 méně vydělávají naopak absolventi uměleckých a zemědělských oborů," konstatuje zpráva. Roli ale hraje i to, z jaké školy mladý odborník vyšel a v jakém městě si hledá práci. Například začínající právník z Univerzity Karlovy bere podle průzkumu 44 000 korun, absolvent práv z Olomouce necelých 28 000.

Nejvíc nezaměstnaných je mezi absolventy zemědělských a přírodovědeckých fakult

Co se týká zaměstnanosti, nejhůře na tom jsou zemědělské a přírodovědecké fakulty. "Mezi jejich absolventy míra nezaměstnanosti přesahuje osm procent. Mnohem jednodušší to tradičně mají absolventi, kteří hledají místo v Praze nebo na jihu Moravy než na severu a východě České republiky," uvádí zpráva.

PŘEČTĚTE SI:

V průzkumu se také školy srovnávaly podle úspěchů ve vědě, spolupráci s podniky, městy a zahraničními univerzitami, dále podle podílu magistrů a doktorandů a nabídky celoživotního vzdělávání. "Nejvyšší nárůst o 10,9 procenta za poslední dva roky zaznamenalo české vysoké školství ve výzkumné a umělecké funkci," stojí v materiálu. Ve vědě bodovala Vysoká škola chemicko-technologická, brněnské VUT, pražské ČVUT a Univerzita Karlova.

Nejvíc doktorandů je na pražské VŠCHT

V oblasti mezinárodní spolupráce je nejlepší Vysoká škola umělecko-průmyslová, která vysílá velký podíl studentů na zahraniční univerzity. V získávání peněz z komerční sféry je nejúspěšnější Veterinární a farmaceutická univerzita v Brně a liberecká Technická univerzita, která vyvíjí nanomateriály využitelné v průmyslu. Brněnská veterina nabízí také nejvíc možností dalšího vzdělávání. Nejvyšší podíl doktorandů je na VŠCHT, naopak jako čistě regionální univerzity vyšly ze srovnání Vysoká škola polytechnická v Jihlavě a českobudějovická VŠTE. Ty totiž nabízejí jen bakalářské studium.

Zaměstnáním a uplatněním absolventů vysokých škol se obsáhle věnovala příloha Akademie deníku Lidové noviny v pátek 17. února. Toto vydání si můžete stáhnout do svého iPadu.

Stáhněte si starší čísla LN do iPadu

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....