Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Achillova pata otravy krve

Odhalení mechanismu, který se uplatňuje při otravě krve, otevírá cestu k úspěšnější léčbě. Otrava krve neboli sepse je i v 21. století vážnou hrozbou. I v zemích s kvalitním zdravotnictvím si vyžádá každý rok řadu obětí. Tým vedený Wolframem Rufem ze Scripps Research Institute v kalifornském La Jolla nyní odhalil základní mechanismy, které sepsi spouštějí.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Abonent

6. 3. 2008 23:27
Čtenářská samoobsluha

Článek v Nature jako obvykle pro subskribenty nebo po zaplacení :

http://www.nature.com/nature/journal/vaop/ncurrent/full/nature06663.html" target="_blank" rel="nofollow">http://www.nature.com/nature/journal/vaop/ncurrent/full/nature06663.html

 

Článek v PLoS Pathogen je volně přístupný :

http://www.plospathogens.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.ppat.0040037" target="_blank" rel="nofollow">http://www.plospathogens.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.ppat.0040037

0 0
možnosti

Oldthinker

6. 3. 2008 16:23
Laik žasne, odborník se diví

Žasnu tudíž, jsem laik. Ale přece jenom vím, že je po desetiletí známo, že existují jakési "šokové orgány" a že existuje cosi jako diseminovaná intravaskulární koagulace. Že to všechno souvisí se septickým šokem.

Pokud vím, tak u septického šoku lékaři vůbec nebojují s bakteriemi. To může počkat, v daný okamžik je nutné alespoň trochu normalizovat pacientovo vnitřní prostředí. Až se zvládne chaos, bude možné zasáhnout proti infekci.

Článek k diskusi připomíná Radio Jerevan. Podstatou objevu je asi metoda, jak předejít intravaskulární koagulaci, přesněji řečeno, nějaká lepší metoda než jsou ty dneska používané.

0 0
možnosti

Roman

7. 3. 2008 9:03
Re: Laik žasne, odborník se diví

Naprostý souhlas, autor článku se trochu zapletl...škoda, že neuvedl původní pramen, aby bylo možné porovnat

Jen poznámka na okraj, proti infekci bych použil místo antibiotik koloidní stříbro. Dle pramene: http://www.kolumber.com/ag.php" target="_blank" rel="nofollow">http://www.kolumber.com/ag.php upraveno, zkráceno: mikrobi mají své vlastní enzymy; které jsou katalyzátory jejich životních pochodů. Mikroby přijímají "potravu" receptory v membráně, která tvoří jejich"kůži" a skrze ní vylučují i své biologické odpady. Atomy stříbrného koloidu póry v membráně snadno projdou a chemicky dezaktivují enzym mikrobu. Nejpozději do 4 minut mikrob odumře, protože není schopen bez svého enzymu uskutečňovat látkovou přeměnu. Mikroby "v dětském věku" často uhynou po několika sekundách od dezaktivace svého enzymu. No a to se mi líbí, je-li to opravdu tak, celá práce týmu ze Scripps Research Institute byla zbytečná:-).

0 0
možnosti

Daniela

6. 3. 2008 12:55
1!

Nádherná práce. Aneb když dva dělají totéž, není to totéž.

Bacil řezník bacila

drobnohledem drobnohledem

0 0
možnosti