Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Achillova pata zabijáka

Virus HIV | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Virus HIV | foto: Reprofoto

PRAHA Virus způsobující nemoc AIDS je smutně proslulý tím, že se dokáže vyhnout všem obranným systémům nemocného. Nyní se snad podařilo najít v jeho obraně slabé místo, které patrně umožní vývoj vakcíny.

Virus HIV nosí tlustý „kabát“ z molekul různých cukrů, kterým protilátky lidského těla neproniknou. Navíc je proteovsky proměnlivý a molekuly na povrchu viru se často mění. Pro protilátky lidského těla je tedy často neviditelný. Obranné látky jsou šity na míru určitému nepříteli, či spíše část „nepřítele“. Například může jít o „kotvu“ na povrchu viru, kterou používá k průniku do buňky.

Byť je větší část imunitního systému vůči nebezpečí HIV slepá, najdou se i výjimky. Existuje několik protilátek, které dokážou virus HIV rozpoznat a zneškodnit. Díky nim dokáže malá část nakažených infekci vzdorovat.

Tyto „výjimečné“ protilátky se samozřejmě staly terčem pozornosti vědců. Logika napovídá, že těchto několik protilátek muselo najít mezeru v jinak neprostupném brnění viru. Vědci ale neměli při jejich studiu štěstí: chemická struktura neumožňovala tvorbu těchto protilátek ve velkém množství.

Průlom snad přinesla až nová práce týmu z amerického Národního zdravotního ústavu (NIH). Ten se věnoval jedné z mála proti HIV účinných protilátek, nazvané b12. Ta slouží opicím jako ochrana před jejich obdobou HIV, virem SIV. Dokáže viru HIV zabránit, aby pronikl do buňky imunitního systému a proměnil ji v továrnu na další viry.

Virus se na „kotvy“ na povrchu buňky připojuje ve dvou krocích: nejprve si s buňkou jen krátce „potřese rukou“. V druhé fázi provede virus HIV jednu ze svých proměn, zmocní se kotvy (receptoru CD4) na povrchu buňky a „obalí“ ji. Potom už protilátky nemohou infekci buňky zabránit.

Protilátka b12 se ovšem dokáže vložit do prvního kontaktu buňky s virem. Naváže se na část „napřažené ruky“ viru. Znemožní mu další kontakt s buňkou a zneškodní ho.

Tým NIH navíc zjistil, že ona specifická část viru, která slouží k navázání na buňku, není nikdy skryta pod ochrannou vrstvou viru. Ten je tak stále zranitelný proti útoku protilátky b12.

Nyní je zapotřebí najít nejvhodnější metodu tvorby vakcíny. Vědci mohou „vyříznout“ z viru onu specifickou část a doufat, že její přítomnost povzbudí imunitní systém k tvorbě protilátky b12. Ať už bude podávána ona „část“ HIV samotná nebo navázána na „lešení“ z jiných bílkovin. Možná by také mohlo jít jen o část DNA nebo bílkovinu, která bude obsahovat návod pro tělo, jak b12 vyrábět.
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.