Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš -4 °C polojasno Předplatné LN
19. října 2010 19:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Akademie věd a Univerzita Karlova uspěly mezi vědeckými centry

Univerzita Karlova uspěla v konkurenci východoevropských vědeckých pracovišť. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Univerzita Karlova uspěla v konkurenci východoevropských vědeckých pracovišť. | foto: Lidové noviny

PRAHA V žebříčku vědeckých center a vysokých škol se v rámci východní Evropy umístila česká Akademie věd na 5. místě, Univerzita Karlova pak na 6. příčce. Z východní Evropy přitom bylo do hodnocení Scimago institutions Ranking (SIR) zařazeno 172 institucí.

V rámci celosvětového hodnocení pak z 2833 institucí skončila Akademie na 97. a UK na 231. místě. V porovnání s rokem 2009 si tak Akademie polepšila o dvě místa, Univerzita Karlova naopak spadla o 28 příček. Vyplývá to z výsledků zveřejněných na webových stránkách projektu.

"Hodnocení Scimago Institutions Ranking je výjimečné v tom, že se nesoustředí jen na organizace univerzitního typu, ale zahrnuje také další relevantní vědecké a výzkumné ústavy. O to více mě těší, že i v takové konkurenci má Univerzita Karlova velmi solidní postavení, a to i přesto, že její finanční zázemí a podmínky se od podmínek a financování čistě výzkumných institucí výrazně liší," komentoval žebříček rektor UK Václav Hampl.

Předseda Akademie věd Jiří Drahoš přiznal, že aktuální výsledky pro letošní rok ještě neviděl, a nechtěl se k nim proto vyjadřovat. Již dříve však uvedl, že akademie je institucí, která dlouhodobě vykazuje nejvyšší produktivitu ve výzkumných výsledcích na vědeckého pracovníka v rámci celé ČR.

Co se týká východní Evropy, kde bylo do hodnocení zařazeno 172 institucí, předběhly české vědce Akademie věd z Ruska, Polska, Ukrajiny a Lomonosova univerzita v Moskvě.

V žebříčku i Masarykova univerzita a ČVUT

Žebříček SIR porovnává vědecké výstupy, mezinárodní vědeckou spolupráci, výstupy v uznávaných vědeckých periodikách a publikační aktivitu univerzit a vědeckých institucí. Do žebříčku bylo zařazeno 2833 institucí z 87 zemí světa.

V rámci celosvětového hodnocení se pak ještě z českých zástupců umístila na 817. místě Masarykova univerzita v Brně a na 829. příčce pražské ČVUT.

Podobných mezinárodních žebříčků je však celá řada, liší se podle kritérií měření a vzorku škol, které započítávají do hodnocení. Podle Drahoše například mnoho žebříčků započítává jen vysoké školy, a ne jiné vědecké instituce, proto se Akademie objevuje v podobných hodnoceních málokdy.

VŠE bodovala v žebříčku Financial Times

Kvůli rozdílným kritériím jsou pak často výsledky jednotlivých srovnání velmi rozdílné. Například v nedávno zveřejněném žebříčku THES-QS se ČVUT ocitlo na 121. místě světových technických univerzit.

Čtěte více:

Ve srovnání ekonomických škol deníku Financial Times zase letos zabodovala Vysoká škola ekonomická, jejíž magisterský studijní program Podniková ekonomika a managment skončil na 58. místě.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!