Sobota 5. prosince 2020svátek má Jitka 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Akademie věd ocenila mimořádné výsledky badatelů

Jiří Drahoš předseda Akademie věd  (vlevo) předává cenu Jiřímu Šponerovi z Biofyzikálního ústavu AV ČR  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Drahoš předseda Akademie věd (vlevo) předává cenu Jiřímu Šponerovi z Biofyzikálního ústavu AV ČR | foto: Akademický bulletin - Stanislava Kyselová

PRAHA Téměř 2,5 milionu korun dnes rozdělil předseda Akademie věd Jiří Drahoš vědcům z akademických ústavů, kteří dosáhli při své práci mimořádných výsledků.

Oceněni převzali geofyzikové, matematikové, makromolekulární chemikové, biofyzikové, fyziologové, astronomové, ale i filozofové, sociologové, historikové a jazykovědci. Tradičně dostali ceny také mladí vědci do 35 let věku.

Půl milionu obdržel například tým Filozofického ústavu, který zpracoval nové poznatky o českém středověku v evropském kontextu za několik minulých desetiletí, které vedly k novému obrazu prvního českého státu a jeho dynastie. Výsledkem je publikace Přemyslovci. Budování českého státu.

Za dílo Staročeská Bible drážďanská a olomoucká dostanou 335.000 korun autorky Jaroslava Pečírková, Milada Homolková, Markéta Pytlíková a Hana Sobalíková. Text nejstaršího staročeského překladu Bible z poloviny 14.století představuje svým stářím a kvalitou nejhodnotnější a nejobsáhlejší pramen pro zkoumání vývoje českého jazyka a literatury. Je také jedinečným dokladem vzdělanosti a kulturní vyspělosti Čechů. Autorky navázaly na dílo svých předchůdců.

Richard Wünsch z Astronomického ústavu zaujal hodnotící komisi modelováním tvorby hvězd pomocí počítače. Výsledky simulací porovnával s údaji získanými pozorováním vesmírných těles. Zjistil, že pokud hustota hmotných hvězd překročí určitý limit, pak se stane hmota, kterou vrhají do mezihvězdného prostoru formou hvězdných větrů, tepelně nestabilní, rychle se ochladí a vytvoří se hustá chladná oblaka, z nichž vznikají nové hvězdy.

Jako jeden ze tří oceněných mladých vědců obdrží 100.000 korun.

Ceny jsou projevem uznání mimořádných výsledků dosažených ve výzkumu a vývoji při řešení výzkumných záměrů, programových a grantových projektů.

Uděluje je předseda akademie na návrh výběrové komise a po doporučení Akademické rady.

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...