13. října 2010 14:10 Lidovky.cz > Relax > Věda

Akademie věd ocenila mimořádné výsledky badatelů

Jiří Drahoš předseda Akademie věd  (vlevo) předává cenu Jiřímu Šponerovi z Biofyzikálního ústavu AV ČR  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Drahoš předseda Akademie věd (vlevo) předává cenu Jiřímu Šponerovi z Biofyzikálního ústavu AV ČR | foto: Akademický bulletin - Stanislava Kyselová

PRAHA Téměř 2,5 milionu korun dnes rozdělil předseda Akademie věd Jiří Drahoš vědcům z akademických ústavů, kteří dosáhli při své práci mimořádných výsledků.

Oceněni převzali geofyzikové, matematikové, makromolekulární chemikové, biofyzikové, fyziologové, astronomové, ale i filozofové, sociologové, historikové a jazykovědci. Tradičně dostali ceny také mladí vědci do 35 let věku.

Půl milionu obdržel například tým Filozofického ústavu, který zpracoval nové poznatky o českém středověku v evropském kontextu za několik minulých desetiletí, které vedly k novému obrazu prvního českého státu a jeho dynastie. Výsledkem je publikace Přemyslovci. Budování českého státu.

Za dílo Staročeská Bible drážďanská a olomoucká dostanou 335.000 korun autorky Jaroslava Pečírková, Milada Homolková, Markéta Pytlíková a Hana Sobalíková. Text nejstaršího staročeského překladu Bible z poloviny 14.století představuje svým stářím a kvalitou nejhodnotnější a nejobsáhlejší pramen pro zkoumání vývoje českého jazyka a literatury. Je také jedinečným dokladem vzdělanosti a kulturní vyspělosti Čechů. Autorky navázaly na dílo svých předchůdců.

Richard Wünsch z Astronomického ústavu zaujal hodnotící komisi modelováním tvorby hvězd pomocí počítače. Výsledky simulací porovnával s údaji získanými pozorováním vesmírných těles. Zjistil, že pokud hustota hmotných hvězd překročí určitý limit, pak se stane hmota, kterou vrhají do mezihvězdného prostoru formou hvězdných větrů, tepelně nestabilní, rychle se ochladí a vytvoří se hustá chladná oblaka, z nichž vznikají nové hvězdy.

Jako jeden ze tří oceněných mladých vědců obdrží 100.000 korun.

Ceny jsou projevem uznání mimořádných výsledků dosažených ve výzkumu a vývoji při řešení výzkumných záměrů, programových a grantových projektů.

Uděluje je předseda akademie na návrh výběrové komise a po doporučení Akademické rady.

ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o  něco zdravěji
INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o něco zdravěji

Brzy tu máme první adventní neděli, a tak je načase začít sbírat recepty na vánoční cukroví. Z čeho tahle tradice vznikla a jak si letos sváteční dobrůtky připravit o něco zdravěji?