26. května 2016 6:21 Lidovky.cz > Relax > Věda

Akademie věd otevře výstavu s exponáty z milánského Expa

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Český pavilon na mezinárodní výstavě EXPO 2015 v Miláně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český pavilon na mezinárodní výstavě EXPO 2015 v Miláně. | foto: www.czexpo.com

PRAHA Akademie věd otevře výstavu se svými exponáty z loňské světové výstavy EXPO v Miláně. Nabídne netradiční pohled na propojení vědy a současného umění, například genetický plán pšenice, který jako první na světě vyluštili a přečetli čeští vědci. Exponát zpestří interaktivní prvek „pšeničný déšť“.

Expozice nazvaná Ozvěny Expo 2015 v hlavním sídle akademie na Národní ulici v Praze potrvá do 29. července.

Světová výstava se konala pod mottem Feeding the Planet, Energy for Life - Jídlo pro planetu, energie pro život, které se odrazí i v pražských ozvěnách. Ústav organické chemie a biochemie, jenž hledá léky na civilizační choroby, připravil společně s výtvarníkem Jakubem Neprašem „tepající“ videoprojekci nazvanou Buňka. Ukazuje složitost fungování lidského organismu.

Skleněná kniha

Botanický ústav naopak ukáže Skleněnou knihu s živými houbami od fotografky Suzanne Pastorové. Odborníci z Ústavu výzkumu globální změny chystají pro návštěvníky prohlídku futuristického bioreaktoru budoucnosti jako možného řešení problémů s produkcí potravin.

Český pavilon seznamoval v Miláně s českými kraji a tuzemskými úspěchy ve vědě a moderních technologiích, navštívilo jej přes dva miliony lidí. Pavilon získal několik dílčích ocenění od návštěvníků a italských médií, například jako nejpohodovější pavilon, pavilon nejvstřícnější k dětem či pavilon s nejhezčí střešní zahradou.

ČTK
  • 0Diskuse
Jak přežít rekonstrukci s dětmi? Povolejte do zbraně posily
Jak přežít rekonstrukci s dětmi? Povolejte do zbraně posily

Koupelna nebo kuchyně volají po renovaci... a vás už předem děsí všechno to zařizování a péče o děti ve všudypřítomném prachu. Dali jsme proto v redakci dohromady tipy z vlastních zkušeností. Co by nám pomohlo, kdyby nám někdo řekl před rekonstrukcí?