6. ledna 2010 15:06 Lidovky.cz > Relax > Věda

Akademie věd spoléhá na mezinárodní audit české vědy

Předseda Akademie věd Jiří Drahoš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Akademie věd Jiří Drahoš. | foto: Lidové noviny

Akademie věd, které vláda loni výrazně zkrátila subvenci pro rok 2010, spoléhá mezinárodní audit české vědy. Uvádí to zpráva o ekonomické situaci akademie a návrhu jejího rozpočtu na příští rok. Mezinárodní audit výzkumu, vývoje a inovací v ČR je projektem ministerstva školství. Jeho výsledky by měly být známy v roce 2012. Vedení akademie je přesvědčeno, že tato největší instituce v zemi se podílí na vědeckých výsledcích více procenty, než kolik procent z celkového koláče státních subvencí dostává.

Předseda akademie Jiří Drahoš tvrdí, že nezná efektivnější vědeckou instituci v České republice, než je Akademie věd. S odkazem na Český statistický úřad již dříve uvedl, že zatímco v akademii pracuje 15 procent z celkového počtu vědeckých pracovníků v zemi, produkují 38 procent celkových vědeckých výsledků.

Akademie ve zprávě uvádí, že stát v roce 2009 výzkum a vývoj subvencoval 24,8 miliardy korun. Letos počítá se subvencí 25,4 miliardy korun. Akademie loni dostala celkem státních subvencí téměř 5,9 miliardy korun a letos jí klesnou zhruba na 5,1 miliardy korun.

V letech 2011 a 2012 měla akademii subvence na základě metodiky hodnocení vědecké práce vypracované vládní Radou pro výzkum, vývoj a inovace klesnout až na polovinu loňského stavu. Vláda ale po dlouhých jednáních s akademiky přislíbila ponechat výši institucionálních výdajů akademie v příštích dvou letech na úrovni letošního roku za předpokladu, že se přijmou celková transformační opatření výzkumu a vývoje. To má zabránit "nevratným změnám a nenapravitelným škodám", píše se v dokumentu.

Představy, že může akademie drastický propad subvencí nahradit zvýšenou úspěšností ve veřejných soutěžích o účelové prostředky, považuje její vedení za absurdní. Bez ohledu na inflaci by to totiž znamenalo, že by musela získat více než 70 procent prostředků z účelových a mimorozpočtových zdrojů. To je "zcela nepředstavitelné nejen v poměrech České republiky", uvádí se ve zprávě.

Vedení akademie, které považuje novou vládní metodiku hodnocení výsledků vědecké práce a z toho vyplývající rozdělování státních subvencí za chybnou, tvrdí, že už nyní vede k deformacím, protože se struktura výsledků vědecké práce "tržně" přizpůsobuje podmínkám ohlašovaného způsobu hodnocení. Takové změny chování ve spojení s významnými přesuny subvencí mohou mít nebezpečné následky. "Vytváří se tím tlak na změnu chování výzkumné obce směrem k vykazování výsledků, nikoliv ke zvýšení kvality výzkumu," uvádí se v dokumentu akademie.

Akademie považuje v současné době za zásadní, aby ČR využila historické šance, kterou nabízí evropský Operační program Výzkum a vývoj pro inovace, především k vybudování moderních výzkumných infrastruktur evropského významu, které by v příštích desítkách let byly zázemím a potenciálem české vědy. Na tyto projekty by mohlo Česko čerpat z fondů Evropské unie desítky miliard korun.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz