Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 9 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Akademii věd klesne rozpočet jen o 250 milionů, ne o 1,4 miliard

Vědci v Praze protestovali proti krácení financí Akademii věd, z okna ústavu symbolicky oběsili českého vědce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vědci v Praze protestovali proti krácení financí Akademii věd, z okna ústavu symbolicky oběsili českého vědce. | foto: ČTK

PRAHA Akademii věd asi v příštím roce neklesne rozpočet o 1,4 miliardy, ale jen o 250 milionů. Rada vlády pro výzkum a vývoj nakonec navrhla 4,5procentní snížení výdajů u všech vědeckých institucí.

Podle tajemníka vládní Rady pro výzkum a vývoj Marka Blažky musí návrh ještě posvětit ministerstvo financí. Celkový balík peněz na vědu a výzkum by měl být v příštím roce 25,4 miliardy, tedy stejně jako letos.

Vědci proti škrtům

Akademie, která je v Česku hlavní baštou základního výzkumu, hospodařila letos s částkou 5,1 miliardy korun, což je oproti roku 2009 snížení o 12,5 procenta. Proti přerozdělování peněz ve prospěch aplikovaného výzkumu už vědci loni a letos několikrát protestovali. Kritizují hlavně nový systém hodnocení vědeckých výsledků a s ním spjaté rozdělování peněz na vědu, které prý nahrává ekonomickým zájmům firem.

Zástupci akademie se však k návrhu zatím nechtěli vyjadřovat, počkají si až na oficiální sdělení.

"Všem se zkrátí výdaje o 4,5 procenta včetně Akademie věd, takže to nebude pokles o 1,4 miliardy, ale o čtvrt miliardy," sdělil Blažka s tím, že jde o snížení oproti jejich původnímu návrhu. To znamená, že například Technologické nebo Grantové agentuře se rozpočty výrazně navýší, ovšem o 4,5 procenta méně, než původně čekaly. Blažka také uvedl, že pokud ministerstvo financí zapracuje návrh do rozpočtu, měla by o tom vláda rozhodnout do konce září.

Drahoš: Není kde šetřit
Vědecké ústavy se však o přesunech v rozpočtu na vědu oficiálně dozví až příští týden, zástupci akademie se proto k tomu zatím nechtěli vyjadřovat.

Už dříve však předseda akademie Jiří Drahoš uvedl, že v tuto chvíli nemají kde šetřit a další krácení by bylo pro některé ústavy likvidační.

Škrty se dotknou i vědy a výzkumu realizovaných na vysokých školách. Do konce roku škrtne ministr školství Josef Dobeš (VV) v této kapitole 300 milionů, o snížení v příštím roce se teprve debatuje. Ministr po čtvrtečním jednání s rektory upozornil, že školy musejí efektivněji čerpat peníze z evropských fondů. "Variant je několik, určitě jsou ve hře i šablony podobné těm, které nedávno začaly využívat základní školy," řekl.

Ministr školství Josef Dobeš.

Zároveň však připustil, že začal ve velkém propouštět úředníky, kteří mají na ministerstvu čerpání dotací na starosti. "Čtvrtá sekce, která se (na ministerstvu) zabývá fondy evropské unie, má 240 pracovníků a efektivita...je velmi nízká," komentoval to Dobeš s tím, že chce propustit až 30 procent zaměstnanců a později třeba přijmout nové, lepší.

Boj proti přebujelému úřednictvu
Rozhodnutí ministra už ostře kritizovala stínová ministryně školství Vlasta Bohdalová (ČSSD). "Za populistickým gestem ministra Dobeše, který tímto krokem deklaroval připravenost k boji s přebujelým úřednictvem, se totiž skrývá reálná hrozba ztráty finančních prostředků v řádech desítek miliard korun, ke které může dojít v případě, že čerpání nebude pečlivě ošetřeno," varovala.

Propouštěním těchto úředníků navíc ministerstvo moc neušetří, jejich platy totiž z 85 procent financuje právě EU. Podle informací Radiožurnálu naopak Evropská komise doporučila ministerstvu přijmout během příštího půl roku až 70 nových lidí, a to právě kvůli zvýšenému počtu žádostí o evropské dotace.

"Chci provést revizi administrativních postupů tak, aby si koncoví příjemci nemuseli odůvodněně stěžovat na překážky ze strany ministerstva školství," sdělil však Dobeš. Na ministerstvu prý také zřídil novou sekci pro vědu a výzkum, která bude dohlížet na finance plynoucí na vědu a zajišťovat spolupráci mezi vysokými školami, vědeckými institucemi a vývojáři ze soukromého sektoru.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROMECHANIK VE VÝROBĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 23 000 - 30 000 Kč