Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Knížák povede první soukromou uměleckou VŠ v Čechách

Milan Knížák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milan Knížák | foto: Lidové noviny

PRAHA Akreditační komise schválila vznik soukromé umělecké vysoké školy, rektorem má být někdejší šéf Národní galerie Milan Knížák. Rozhodnutí ještě musí potvrdit ministerstvo školství. Po zasedání komise to řekl její tajemník Jiří Smrčka. Akreditaci škola získala na čtyři roky. Sám Knížák pak řekl, že škola by měla začít fungovat příští rok, chtějí připravovat odborníky pro práci s uměním.

Má jít o první soukromou uměleckou VŠ v Česku, školné bude stát 35.000 korun za semestr. Veřejné umělecké akademie patří k nejvýběrovějším školám, při přijímacích zkouškách uspěje jen několik málo procent uchazečů.

Komise žádost o akreditaci v minulosti už dvakrát zamítla, nyní prý ale žadatelé zlepšili personální zabezpečení a nastavení studijního programu.

"Bylo to zkrátka připraveno tak dobře, že to Akreditační komise schválila," komentoval to Knížák. Jedním z důvodů je prý i to, že na rozdíl od jiných uměleckých škol nebude jeho ART & DESIGN INSTITUT připravovat jen umělce, ale také experty na trh s uměním, pracovníky muzeí a galerií. Tyto "střední kádry" prý v současnosti chybí. Škola chce nabízet bakalářský stupeň vzdělání, kromě uměleckého vzdělání se budou studenti učit i ekonomii a management.

ČTĚTE TAKÉ:

Školu zaštítí společnost Art&Design Institut. V jednom ročníku by mělo studovat až 200 lidí. "Škola se sídlem v Praze bude financována z vlastních zdrojů, školné bude stát 35.000 korun za semestr," sdělila jednatelka a ředitelka společnosti Jana Horáková. Škola prý bude provozovat vlastní prodejní galerii, pořádat mezinárodní bienále i aukce studentských prací.

Kvůli velkému zájmu prý začnou přihlášky ke studiu přijímat už letos na podzim.

Mezi nejprestižnější české univerzity v oblasti výtvarného umění patří Akademie výtvarných umění a Vysoká škola umělecko-průmyslová, umění se ale vyučuje také třeba v Brně, Ostravě, Zlíně nebo Ústí nad Labem.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...