Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Aktualizace firmware: spása pro výrobce i zákazníka

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: SamsungReprofoto

Možnost aktualizace firmware - základního programového vybavení elektronického zařízení – vede často výrobce k předčasnému uvedení svého produktu na trh, což může mít za následek špatnou funkčnost celého systému.

Update firmware elektronických zařízení, kterými mohou být mobily, multimediální přehrávače či všemožné počítačové komponenty, umožňují prostřednictvím internetu rozšiřovat jejich funkce a vylepšovat stávající vlastnosti. Díku tomu podporované zařízení sice déle uživateli vydrží a nemusejí být tak často obměňovány, jenže možnost nahrání nového firmwaru - jak se budete moci sami přesvědčit -  má i svou zápornou stránku. Někteří výrobci totiž mnohdy spoléhají na to, že si zákazník případné nedodělávky a chyby za pomoci aktualizace firmware opraví sám, a tak ve snaze uvést na trh svůj výrobek co nejdříve produkují nedodělky.

Ne pro každého
Aktualizace firmware bez návštěvy servisu bývá častěji dostupná u přístrojů vyšší cenové kategorie. Důvod je asi zřejmý: dražší zařízení obsahují více funkcí, takže je větší pravděpodobnost, že bude potřeba ještě něco doladit nebo vylepšit. Navíc už je v jejich ceně započítána i rozsáhlejší podpora ze strany výrobce, než jakou mívají levná jednoúčelová zařízení. Velkou roli hraje jistě také fakt, že high-end přístroje si většinou kupují pokročilí uživatelé, kterým zjevně nebude činit problém si svůj elektronický doplněk spojit s počítačem a provést jeho softwarový upgrade.

Případy, kdy někteří výrobci vypustili do prodeje produkt, který by měl spíše nést nálepku beta-verze, najdeme celou řadu. Vezměme si jeden příklad z oblasti mobilních telefonů. Krušné chvilky zažil Sony Ericsson se svým kdysi vrcholným symbianovým modelem P990i. Jeho vývoj nabral kvůli dolaďování softwaru mnohem větší zpoždění, než se plánovalo, a když výrobce viděl, jak majitelé „péček“ utíkají ke konkurenčním značkám, po nekonečných průtazích vypustil softwarově nedoladěný telefon. Neduhy jako pomalé reakce, rychle zaplněná operační paměť s následnými samovolnými restarty, celková nestabilita či špatné zobrazení diakritických znamének v internetovém prohlížeči by se u telefonu za necelých 20 tisíc korun vyskytovat neměly. Trvalo dalších několik měsíců, než byly tyto problémy odstraněny a celkem byly vydány 3 nové verze firmware, jenže to už modelu P990i takříkajíc ujel vlak.

Nový firmware = nové funkce
Cílem nového firmware nebývá pouze odstranění chyb a optimalizace systému, ale také přidání nových funkcí. Zdárným příkladem je třeba iPhone, u něhož update probíhá přes dodávaný software iTunes, který si zákazník musí stejně kvůli plnohodnotnému využití telefonu nainstalovat. Jeden z nových firmwarů přinesl iPhonu zjišťování polohy podle BTS a wi-fi hotspotů, nový pohled v mapách, možnost odeslání SMSky více adresátům apod. Portfolio funkcí u svých mobilů rozšiřuje rovněž Nokia. Například dva navigační modely finského výrobce - N95 a E90 – se dočkaly podpory A-GPS, díky níž se značně urychlilo načítání polohy.

Jak lze z výše uvedených poznatků vyčíst, určitě je lepší pořídit si zařízení, které umožňuje nový firmware dohrát. Mnohdy tak můžete předejít návštěvě servisu nebo reklamaci přístroje. Co se týče mobilních telefonů, update z pohodlí domova bez nutnosti vlastnit speciální vybavení (potřeba je pouze kabel) provedete u novějších Nokií a Sony Ericssonů. Seznam kompatibilních přístrojů naleznete zde a zde. Aktualizaci firmware krok po kroku budeme v budoucnu věnovat samostatný článek.

Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

Lidé v ochranných rouškách během ranní dopravní špičky v Pekingu (9. března... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

Petr Ježek, primář laboratoře klinické mikrobiologie a parazitologie nemocnice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...