Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 9 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Aligátoří plíce jako plovací vaky

Aligátor americký. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aligátor americký. | foto: Reprofoto

PRAHA Překvapivou techniku ovládání směru plavby pomocí změny velikosti plic objevili vědci u dravých vodních plazů.

Aligátoři jsou vynikající plavci. Umějí se potopit i vynořit bez jediného šplouchnutí. Hladinu nezčeří, ani když se ve vodě obracejí na bok. Jak se ukazuje, vděčí za to souhře svalů, která jim umožňuje měnit polohu plic v těle a tím také těžiště. Například, když se chce aligátor ponořit, pomocí svalových stahů zatáhne plíce směrem k ocasu. Při vynoření je naopak vrací do původní polohy tím, že je natlačí dopředu. Pro elegantní otočku posouvá plíce ke straně těla.

„To jim dovoluje pohyb ve vodě bez velkého hluku,“ říká biolog T. J. Uriona z University of Utah, který se pohybem aligátorů zabývá společně se svou šéfkou Coleen Farmerovou. „Tahle dovednost je pro ně důležitá především v situacích, kdy se chtějí přiblížit nenápadně ke kořisti.“

Kromě aligátorů se umějí bez zbytečných pohybů potápět a vynořovat i některé žáby, čolci, želvy nebo mořští savci kapustňáci. Fakt, že se manévrování pomocí posouvání plic vyvinulo opakovaně u obojživelníků, plazů i savců, považuje Farmerová za důkaz jeho velkého přínosu. Aligátoři díky posunu plic zvládají komplikované a přitom velmi nenápadně prováděné manévry s jistotou, jakou rybám nebo tuleňům umožňují ploutve.

Uriona nestudoval plně dorostlé aligátory. To by bylo poněkud nebezpečné. Vědci se spokojili s dvouletými mláďaty dlouhými půl metru, která už zvládají pohyb ve vodě naprosto dokonale.

Uriona a Farmerová měřili pomocí elektronických čidel aktivitu nejrůznějších skupin svalů v těle aligátorů, kteří se pohybovali v pětisetlitrové nádrži. Ze signálů čidla snímaného na dálku zjistili, že k posouvání těžiště změnou polohy plic využívají aligátoři svaly bránice, pánve, břicha a žeber. Některé z těchto svalů používá aligátor zároveň i k nádechu. Jiné zase zapojuje do výdechu.

Při posouvání těžiště je však uvádí do činnosti všechny najednou. Svaly se napínají, když zvíře míří pod vodu. Jakmile se svaly uvolní, vypluje aligátor na hladinu.

Výsledky výzkumu Uriona a Framerové přináší nejnovější číslo vědeckého časopisu Journal of Experimental Biology. Článek přináší i zajímavý náhled na evoluční historii aligátořích manévrovacích svalů. Před 250 miliony lety žili předci dnešních krokodýlů a aligátorů výhradně na souši a nebyli větší než kočka. Až doposud byli vědci přesvědčeni, že důkladně vyvinuté brániční svaly současných krokodýlů, jsou dědictvím po těchto pravěkých plazech. Bránice jim měla pomáhat při dýchání za běhu.

Uriona a Farmerová jsou jiného názoru. Předpokládají, že se brániční svalovina vyvinula až u krokodýlů, kteří před 145 miliony lety opustili souš a začali trávit většinu života ve vodě. Původně jim bránice sloužila jen k posouvání plic a změně těžiště. Teprve dodatečně ji začali využívat i při dýchání. V té době se také začali podobat současným krokodýlům a aligátorům s typickou protáhlou lebkou, krátkými končetinami a mohutným ocasem.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz