Středa 27. května 2020svátek má Valdemar 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Alkohol ve filmech nás nutí sáhnout po láhvi

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Ilustrační foto LN.

HAAG Sledování filmů a reklam, v nichž se často objevují nebo propagují alkoholické nápoje, vede lidi k tomu, že sami rychle sahají po láhvi. Upozorňují na to nizozemští vědci, kteří provedli experiment s 80 studenty.

Ukázalo se, že studenti, kteří sledovali film nebo reklamy, kde se vyskytoval hojně alkohol, vypili během hodiny v průměru o jeden a půl láhve piva více.

Dobrovolníci ve věku 18 až 29 let byli pozváni do laboratoře vybavené pohodlnou koženou pohovkou a křesly, měli k dispozici televizi a chladničku plnou nápojů. Bylo jim řečeno, že mohou vypít kolik piva, vína nebo sody chtějí.  

Byli rozděleni do čtyř skupin. První sledovala film, by němž byly
alkoholické nápoje ukázány 23krát a v 18 scénách lidé pili alkohol. Na alkohol byla zaměřena i reklama vložená do filmu. Druhá skupina sledovala stejný film, ale reklamy byly neutrální, nebyl v nich propagován alkohol. Další dvě skupiny sledovaly nenáročnou komedii, kde alkoholické nápoje byly ukázány 15krát, ale filmové postavy je pily jen ve třech scénách. Studenti v první skupině vypili během hodiny o polovinu víc alkoholických nápojů v porovnání s těmi, kdo sledovali komedii bez reklam na alkohol.

Tato studie ukazuje jasně, že obrázky alkoholu ve filmech a reklamách "mohou u lidí vyvolávat neodolatelnou potřebu pít, což vede potom i k pití alkoholu," řekl vedoucí studie Rutger Engels.
Upozornil, že jde o první experimentální studii, která ukazuje přímý dopad toho, když člověk vidí alkohol ve filmu nebo v reklamě. Nelze z toho ale vyvozovat, jaký vliv má alkohol na obrazovce na dlouhodobé chování.

"To znamená, že například když člověk vidí reklamu na určitou značku piva, má nejen nutkání koupit si při nákupu právě toto pivo, ale vede ho to také k tomu, že jde hned do lednice a bere si pivo," řekl Engels.

Vědci upozorňují, že jim nejde o zákaz alkoholu ve filmech. Chtějí, aby lidé brali výsledky studie jako varování a uvědomili si, jaký vliv může mít sledování alkoholu na obrazovce.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....