10. dubna 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Velrybu by v parfémech mohla nahradit jedle

Parfém, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Parfém, ilustrační foto | foto: Shutterstock

VANCOUVER Velrybí ambru používanou k zachování trvanlivosti parfémů by mohly nahradit výtažky z jedle balzámové. Podle agentury AFP kanadští vědci objevili v rostlině příslušný gen, který vykazuje podobné konzervační vlastnosti.

Vědci dlouhodobě pátrají po složce, která by nahradila drahou ambru, což je velmi vzácná hmota pocházející z žaludku velryb, která se po staletí používá do voňavek.

ČTĚTE TAKÉ:

Alternativou pro ambru, která vyjde v lepším případě na 10 000 dolarů (190 000 korun) za kilogram, by se tak mohla stát látka, jejímž základem by byla molekulární sloučenina cis-abienol, která je přítomná například i v listech šalvěje lékařské. Tu bylo ovšem doposud zdlouhavé a nákladné získat. Objevem genu v jedli balzámové, který molekulu produkuje, se ale situace změnila.

Gen jedle balzámové je účinnější

"Objevili jsme nyní gen jedle balzámové, který je ještě účinnější ve výrobě těchto přírodních vlastností, což by mělo umožnit jejich levnější a trvalejší produkci," podotkli Jörg Bohlmann a Philipp Zerbe z univerzity v Britské Columbii pro odborný časopis Journal of Biological Chemistry.

Univerzita se již domlouvá s biotechnologickou firmou na uvedení výsledného produktu na trh.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK