Sobota 15. srpna 2020svátek má Hana 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Američané se na Měsíc nevrátí, rozpočet s projektem nepočítá

Americký astronaut Edwin Aldrin se prochází po Měsíci. Bude mít následovníky? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký astronaut Edwin Aldrin se prochází po Měsíci. Bude mít následovníky? | foto: reprofoto

NASA zřejmě bude muset zrušit plány na návrat amerických astronautů na Měsíc do roku 2020. Americká média informují, že v návrhu rozpočtu na příští rok, který prezident Barack Obama předloží Kongresu v pondělí, na to nejsou prostředky.

Bílý dům prý chce, aby se agentura zaměřila na jiné projekty, například výzkum změny klimatu, vývoj nových technologií či programu, který jednou umožní výpravu lidské posádky k asteroidům.

Nechtěné Bushovo dítě
"Na Měsíc se určitě vracet nepotřebujeme," řekl podle deníku The Los Angeles Times (LAT) člen Obamovy administrativy. Plán návratu na Měsíc, ale i letu na Mars nastínil v roce 2004 tehdejší prezident George Bush. Už tehdy ale řada pozorovatelů říkala, že záměr není příliš reálný. V čase hospodářských potíží a hrozivých schodků amerického rozpočtu by se pak nynější administrativě odůvodnění mise na Měsíc hledalo jen těžko.

Startovní rampa s raketou Ares I-X pět hodin před plánovaným startem
Konec "měsíčních" plánů podle LAT znamená i konec vývoje raket či modulů, které s tímto projektem souvisely. Jde zejména o raketu Ares I (na snímku verze Ares I-X)), která měla při cestách do vesmíru s lidskou posádkou nahradit dosluhující raketoplány, nákladní raketu Ares V, ale i přistávací modul anebo případnou měsíční základnu.

Místo toho bude NASA podle zdrojů z Bílého domu vyvíjet raketu, jež jednou dopraví lidskou posádku a roboty k průzkumu oblastí za nízkou oběžnou dráhou Země. Podle deníku The New York Times (NYT) je ale možné, že vývoj raket Ares bude v nějaké podobě pokračovat.

Chybějící miliardy
Podle expertní komise, kterou jmenoval Obama, by NASA alespoň pro udržení letů s lidskou posádkou do těchto oblastí a prodloužení životnosti Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) potřebovala navýšit rozpočet o tři miliardy dolarů ročně. Podle dnešního vydání deníku The New York Times ale agentura, která má v aktuálním finančním roce k dispozici 18,7 miliardy dolarů, s takovým navýšením nemůže počítat. Nárůst pro další rok prý bude nižší než jedna miliarda dolarů. Obamova administrativa zatím své plány tají, trvá prý jen na tom, že v letech s lidskou posádkou chce pokračovat.

Deník The Wall Street Journal nicméně tento týden informoval, že americká vláda vyhlásí soutěž pro soukromé firmy na raketu, která by astronauty dopravovala na ISS a zpět. Podle NYT by to ale zřejmě vyvolalo spory mezi těmito firmami, ale i mezi prezidentem a Kongresem, který nestojí o další změny poslání NASA. Kongres přitom musí se změnami programu, v jehož rámci jsou nyní vyvíjeny i rakety Ares I a V, souhlasit.

Dnes používané raketoplány plánuje NASA vyřadit z provozu mezi letošním zářím a jarem 2011. Rakety Ares měla mít agentura podle původních plánů k dispozici nejdříve v roce 2015. Do té doby bude při letech k Mezinárodní vesmírné stanici závislá na ruských plavidlech Sojuz.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...