Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Věda

Americká firma Moderna zahájila velký test vakcíny proti covidu-19. Studie se zúčastní na 30 tisíc dobrovolníků

Vývoj vakcíny proti koronaviru je teď jedním z hlavních cílů v boji proti pandemii. foto: Reuters

WASHINGTON - Americká biotechnologická společnost Moderna dnes oznámila zahájení posledního stadia testů vakcíny proti covidu-19. Studie zvaná COVE se provádí na 30 000 dobrovolnících.
  15:27

Výzkum je součástí operace Warp Speed, která je zaměřená na urychlení vývoje, výroby a distribuce léků a vakcín určených k léčbě covidu-19. Federální vláda podpořila snahu Moderny o nalezení očkovací látky téměř miliardou dolarů (22 miliard korun) a vybrala ji jako první pro rozsáhlé testování na lidech.

Podle firmy dobrovolníci nebudou vědět, zda dostali léčebnou látku nebo placebo. Po podání dvou dávek budou vědci sledovat, která ze skupin vykazuje více infekcí, zejména v těch oblastech, kde se virus stále šíří. Podle dnešního sdělení firmy se s testováním začalo ve městě Savannah ve státě Georgia a bude pokračovat v sedmi desítkách dalších míst po celé zemi.

Na vakcíně pracují i jinde - v rámci čínské studie nebo studie Oxfordské univerzity začalo v červenci testování, ale na menších skupinách v Brazílii a v dalších silně postižených zemích.

Česko by potřebovalo 3,5 milionu dávek vakcíny proti covidu, míní Vojtěch

Jak napsala agentura AP, v USA je pro povolení vakcíny pro místní použití potřeba vlastní test. V příštích měsících začnou proto velké studie i na jiných pracovištích - bude se testovat látka vyvinutá na Oxfordské univerzitě, dále pak vakcína firmy Johnson & Johnson, vždy na 30 000 účastnících.

V USA se dobrovolně přihlásilo v minulých týdnech až 150 000 lidí, kteří se chtějí do studie zapojit, sdělil virolog ze Seattlu Larry Corey. „Studie musí být provedeny napříč generacemi i etnickými skupinami a odrážet různorodost amerického obyvatelstva,“ řekl Corey. Je podle něj důležité zapojit dostatek černošských a hispánských dobrovolníků, protože právě tyto komunity jsou covidem-19 značně zasaženy.

Za normálních podmínek trvá vývoj nové vakcíny několik let, tentokrát se ale vědci snaží postup urychlit, protože očkování je největší nadějí pro zastavení koronaviru.

Autor: