Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Americký Atlantis a ruský Mir se spojily na oběžné dráze před 15 lety

Velitel stanice Mir Vladimir Děžurov (vlevo) vítá na palubě velitele raketoplánu Atlansis Roberta Gibsona | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velitel stanice Mir Vladimir Děžurov (vlevo) vítá na palubě velitele raketoplánu Atlansis Roberta Gibsona | foto: NASA

MYS CANAVERAL/PRAHA Přesně před 15 lety, 29. června 1995, se na oběžné dráze po bezchybném manévru spojil americký raketoplán Atlantis s ruskou orbitální stanicí Mir. Akce byla součástí přípravy na vytvoření mezinárodní budoucí orbitální stanice Alfa.

Spojením vzniklo největší těleso, jaké kdy lidé ve vesmíru vytvořili od roku 1957, kdy Zemi obletěl první sovětský sputnik. Těleso mělo hmotnost více než 200 tun a nejpočetnější posádku na oběžné dráze v celé historii tvořilo šest Američanů a čtyři Rusové, osm mužů a dvě ženy.

Posádky obou lodí společně strávily ve vesmíru 118 hodin, během nichž prováděly různé experimenty jak na palubě Miru, tak v americké laboratoři Spacelab v nákladovém prostoru Atlantisu. Tři astronauti byli podrobeni 28 různým lékařským pokusům, jež měly zjistit, jak na jejich zdraví působil téměř čtyřměsíční pobyt ve stavu beztíže.

Atlantis se po deseti dnech ve vesmíru vrátil s osmi astronauty zpět na Floridu, dva ruští členové původní posádky zůstali ve vesmíru dalších deset týdnů.

Kosmické lodi Ruska a Spojených států se před 15 lety spojily poprvé po 20 letech. Předcházející společný let se udál v červenci 1975, kdy se oběma rivalům studené války podařilo spojit americké Apollo a sovětský Sojuz.

Nepřehlédněte

Další informace o setkání stanice Mir s Atlantisem a o setkání Sojuz-Apollo, od něhož uplyne letos v červenci 35 let, najdete v dnešní příloze Věda a výzkum v Lidových novinách.

Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!