Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Americký letoun překonal rekord v délce "hypersonického" letu

Rekordman X-51A Waverider  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rekordman X-51A Waverider | foto: U.S. Air Force photo/Mike CassidyReprofoto

Americké vojenské letectvo oznámilo dosažení rekordu v délce hypersonického letu mezi letouny poháněnými atmosférickými motory. Ve středu se to nad Tichým oceánem podařilo bezpilotnímu letounu X-51A WaveRider, který dokázal udržet hypersonickou rychlost, tedy alespoň pětinásobek rychlosti zvuku, po dobu 200 sekund. Informovala o tom dnes agentura AFP.

Dosavadní rekord náležel bezpilotnímu letounu X-43A americké NASAStroj uskutečnil nejdelší známý let tohoto druhu. Dosavadní rekord, 12 sekund, náležel bezpilotnímu letounu X-43A amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Ten je nadále držitelem absolutního rychlostního rekordu.

V listopadu 2004 se totiž přibližně na deset sekund přiblížil rychlosti desetkrát vyšší, než jakou se šíří zvuk, tedy přes 11.200 kilometrů za hodinu.

Takzvané hypersonické lety jsou takové, které dosáhnou alespoň pětinásobku rychlosti zvuku, tedy Machova čísla pět. X-51A WaveRider při středečním pokusu dosáhl šestinásobku rychlosti zvuku, tedy zhruba 7000 kilometrů za hodinu.

Machovo číslo (Ma) v letectví udává poměr rychlosti letu k rychlosti zvuku. Rychlosti menší než jedna Ma jsou podzvukové, pokud je Ma větší než jedna jde o rychlost nadzvukovou.

"Jsme nadšení z toho, že jsme na první hypersonické misi X-51A provedli většinu bodů testování," zhodnotil úspěšnost zkoušky programový manažer Charlie Brink. Skok ve vývoji nové technologie srovnal s přechodem z vrtulových leteckých motorů na tryskové po druhé světové válce.

"WaveRider" odstartoval z Edwardsovy letecké základny v Kalifornii zavěšen pod křídlem bombardéru B-52. Ve výšce 16.000 metrů se stroj vyrobený ve spolupráci firem Boeing a Pratt & Whitney Rocketdyne odpoutal a s pomocí raketového motoru dosáhl rychlosti Machova čísla 4,8. Pak už letoun zažehl speciální náporový motor, který jej dotlačil k rekordnímu letu.

Po zhruba 200 sekundách letu se však podle amerického letectva vyskytla nespecifikovaná "anomálie" a let byl ukončen. Stroj s náporovým motorem skončil ve vodách Tichého oceánu. "Technici horlivě zkoumají data, aby identifikovali příčinu problému," řekl Brink.

X-51A Waverider, připomínající spíš raketu než letadlo, je konstruován pro "rychlý globální úder", tedy zasahování vzdálených cílů během méně než hodiny. Jednou by podle AFP tento typ raket mohl nahradit současné balistické rakety. Některé země podezírají Spojené státy, že je chtějí používat jako jaderné zbraně.

Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

Lidé v ochranných rouškách během ranní dopravní špičky v Pekingu (9. března... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

Petr Ježek, primář laboratoře klinické mikrobiologie a parazitologie nemocnice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?