Středa 14. dubna 2021svátek má Vincenc 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Americký vědec zkoumá, jak mohou mít medvědi tak zdravé srdce

Grizzly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Grizzly | foto: Shutterstock

WASHINGTON Medvědi grizzly milují sladké, mohou mít až 50 procent tělesného tuku a prospat skoro půlku roku. A přesto tihle zimnímu spánku holdující medvědi netrpí infarkty, nekornatějí jim tepny, neukládá se jim v nich tuk a netrápí je ani jiné nemoci oběhového systému, říká v materiálu agentury AP Charles Robbins, ředitel střediska výzkumu medvědů Washingtonské státní univerzity (WSU).

Robbins, který středisko v roce 1986 založil, se spolu s týmem vědců z univerzity snaží zjistit, jak je možné, že medvědí srdce zůstává tak zdravé - a zda by se odpověď na tuto otázku dala aplikovat na lidi.

"Změny probíhající v srdci medvědů během zimního spánku jsou takové, že byste je vy ani já nepřežili," říká Lynne Nelsonová, veterinární kardioložka, která medvědy studuje už několik let. "A přesto je medvědí srdce velmi zdravé."

Vědci zjistili, že srdce medvědů grizzly zpomalí z více než 80 tepů za minutu v bdělém stavu na méně než 20 tepů a někdy až pod deset, když jsou medvědi v zimním spánku. Nelsonová dodává, že podle echokardiogramů se v srdci začíná hromadit krev, ale přesto medvědy netrápí krevní sraženiny.

Zatím mají Nelsonová a Robbins jen teorie, které vysvětlují, jak si mohou medvědi sdílející s člověkem 95 procent DNA udržet zdravé srdce. Zveřejnili studie, podle nichž proteinové změny během hibernace medvědí srdce "utuží", což mu umožní zachovat si tvar a možná i vyhnout se tvorbě sraženin.

Medvědi jsou také schopní uzavřít dvě ze čtyř srdečních komor. Vědci navíc u medvědů studují beta-receptory a beta-blokátory, které kontrolují srdeční rytmus. Středisko výzkumu medvědů WSU je jediným univerzitním zařízením ve Spojených státech, které chová dospělé medvědy grizzly, říká Nelsonová.

Medvědi grizzly jsou na seznamu ohrožených živočišných druhů, i když jejich počet od 70. let minulého století začal znovu stoupat.

Zjištění, jak se medvědi vyrovnávají s tím, že jsou tak dlouho ponořeni do spánku, by mohl mít význam pro dlouhé vesmírné lety s lidskou posádkou a také pro nemocné upoutané na lůžko, uvádějí vědci.

Harry Reynolds, bývalý prezident Mezinárodní asociace pro výzkum medvědů, říká, že tito tvorové představují výtečného náhradníka za člověka v lékařském výzkumu, protože s ním z biologického hlediska mají mnoho podobného. "Pokud existuje nějaký modelový druh pro lidskou medicínu a zdravotní výzkum, pak to jsou medvědi," říká Reynolds, který - ačkoli už je v důchodu - se stále aktivně zapojuje do terénního výzkumu medvědů v Mongolsku.

Středisko WSU tvoří skromná budova na okraji univerzitního kampusu. Její součástí je řada zděných klecí, kde žije až deset medvědů. Ti mají k dispozici i venkovní výběh oddělený od lidí dvěma řadami drátěného plotu; podívat se na ně může kdokoli, kdo zastaví na univerzitním parkovišti.

Medvědi mají také přístup do oploceného kopcovitého terénu.

V jednom z nynějších horkých dní se osmiletý samec John ráchal ve vodní nádrži, lezl dovnitř a zase ven a setřásal vodu z hustého kožichu. Další samec jménem Frank stál na zadních nohách a tyčil se nad svými ošetřovateli, zatímco ho Nelsonová krmila skrz plot kousky jablka.

Medvědi jedí směs podobnou psí stravě doplněnou o lososy, vysokou zvěř zabitou na silnicích, jablka a dostávají i denní příděl koláčů a dortů, které se neprodají v místním řetězci supermarketů. "Zazvoníme kravským zvoncem a oni vědí, že tu pro ně máme dorty a koláče," říká Robbins. "Cukr a tuk, kdo by to neměl rád?" dodává.

Tito medvědi jsou zapojeni do celé řady výzkumných projektů. Nelsonová už sedm let zkoumá jejich srdce, ale proces je pomalý, protože medvědi chovaní ve středisku spí jen od října do března. Medvědům tu odebírají vzorky krve, měří krevní tlak a provádějí ultrazvuková a EKG vyšetření. Někteří už jsou tak vycvičení, že vystrčí tlapu z klece k zdravotním testům, i když jsou v zimním spánku, dodává Nelsonová.

Stránky výzkumného centra: http://nrs.wsu.edu/Research/Bear-Center

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!