4. května 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Američtí vědci sestrojili létající roboty o velikosti mouchy

V laboratoři (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V laboratoři (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

WASHINGTON Vědci v Americe sestrojili údajně nejmenší létající roboty. Umělý hmyz má zhruba rozměry mouchy a je za letu i stejně hbitý. Umožnilo to podle BBC i použití součástek z piezoelektrického materiálu, který na změny elektrického napětí reaguje rychlým smršťováním a rozpínáním. Roboti by mohli pomáhat například při průzkumu ve zřícených budovách.

Robotické mouchy jsou vyrobeny hlavně z karbonových vláken a váží zlomek gramu. Vědci z Harvardovy univerzity tvrdí, že tito drobní roboti by mohli najít uplatnění například při záchranných operacích. Tým pod vedením Roberta Wooda v časopise Science tvrdí, že se mu podařilo sestrojit nejmenšího létajícího robota na světě a s vlastnostmi skutečného hmyzu.

Sto dvacet mávnutí křídly za sekundu

Velmi sofistikovaný a přesný je pohyb křídel, což robotu umožňuje vznášet se na místě nebo provádět náhlé úhybné manévry. Podobně jako například u much se robotická křídla pohybují rychlostí zhruba 120 mávnutí za sekundu.

Hlavním nedostatkem těchto "robomuch" je ale prozatím to, že nedokážou nést zdroj energie. Vyřešení tohoto problému může podle vědců trvat ještě několik let.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.