Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Amfiteátr nepotřeboval zesilovač

Tajemství akustiky spočívá v hledišti. Amfiteátr v řeckém městě Epidauros. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tajemství akustiky spočívá v hledišti. Amfiteátr v řeckém městě Epidauros. | foto: Reprofoto

PRAHA Studie amerických vědců objasňuje tajemství jedinečné akustiky antických amfiteátrů. Výpočty ukázaly, že zásadní roli hraje členění hlediště.

Amfiteátr v řeckém městě Epidauros je nejlépe zachovaným divadlem z dob starověkého Řecka. Svět se o něm dozvěděl až po rozsáhlých vykopávkách v osmdesátých letech předminulého století (viz vedlejší text), brzy však začal být považován za klasickou ukázku starověké architektury.

Do čtyřiatřiceti původních a jednadvaceti Římany přistavěných řad kamenných sedadel může usednout až patnáct tisíc diváků. O výjimečné akustice arény se mohou i dnes přesvědčit návštěvníci každoročního divadelního festivalu.

Past na bručení a vrzání Jaký zázrak umožnil, že tisíce diváků vzdálených od jeviště desítky metrů mohly naslouchat hlasům herců, kteří se nemohli opírat o žádnou z technických „berliček“ moderní doby? Některé teorie jev vysvětlovaly pomocí převládajícího směru větru, jiné přišly s myšlenkou, že masky, s nimiž v antice vystupovali všichni herci, vlastně sloužily jako jednoduché megafony.

Důmyslné myšlenkové konstrukce však nedokážou objasnit, proč se skvělá akustika neztratí ani během bezvětří ani proč je rozumět i řeči dnešních herců bez masky.

Fyzik Nico Declercq a jeho kolegyně Cindy Dekeyserová z Georgijského technologického institutu přišli v časopise Journal of the Acoustical Society of America s tvrzením, že zásadní roli hraje uspořádání hlediště. Vypočítali, že řady sedadel fungují jako účinný akustický filtr.

Pohlcují nízké frekvence, které tvoří velkou část nežádoucího šumu, zatímco vyšší kmitočty nad 500 Hertzů projdou bez většího zkreslení. Do vyššího spektra přitom spadá většina zvukových vln pocházejících z hlasivek herců. Autoři studie připouštějí, že v zaplněném hledišti se akustika změní. Vzhledem k nepravidelnosti tvaru lidského těla se však tento efekt nedá zahrnout do výpočtů.

„Hraniční frekvence je přesně tam, kde byste ji chtěli mít, pokud je vaším cílem oddělit šum produkovaný ze zdrojů existujících ve starověku,“ citují Declercqa webové stránky časopisu Nature.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Advantage Consulting, s.r.o.
SECURITY KOORDINÁTOR - JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 45 000 - 60 000 Kč