Úterý 14. července 2020svátek má Karolína 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

ANKETA: Jak se (ne)najíte v nemocnici

Nemocniční strava - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nemocniční strava - ilustrační foto | foto: Archiv LN (Jindřich Mynařík)

Podle posledních odhadů trpí podvýživou v nemocnicích až 40 procent pacientů, v léčebnách dlouhodobě nemocných je to až 60 procent osob. Člověk bez patřičné výživy stráví v nemocnici v průměru dvakrát déle času.

Špatná péče o výživu nemocných je přímou příčinou pooperačních komplikací. Například rány po operacích se špatně hojí, lidem hrozí proleženiny a následná infekce, zápal plic apod.

Náklady na léčbu zdravotních komplikací spojených s podvýživou dosahují 15 miliard euro. V zemích EU se odhadují tyto náklady na 170 miliard euro, v České republice pak 60 miliard Kč. Prevence nedostatečné výživy přitom může ušetřit až 1000 euro na jednoho hospitalizovaného pacienta.

Pravidla pro sestavování správně vyvážených jídelníčků přitom existují. Vypracovaná je i metodika, jak sledovat, zda člověk na nemocničním lůžku snědl všechno nebo alespoň část toho, co dostal k jídlu.

Anketa

Když jste měli v nemocnici problémy se stravováním, kontaktovala vás dietní sestra? (neboli nutriční terapeutka, jak zní novější označení této profese)

Ano 176
Ne 1097

Pošlete nám svůj názor

Svoje hlasování můžete doplnit i vlastními zkušenostmi a připomínkami, které posílejte na adresu josef.matyas@lidovky.cz

Do předmětu napište ANKETA LN. Anketa končí 2. října. Výsledky a seriózní připomínky zveřejníme ve středu 5. října v příloze Medicína & Věda.

Jaké jsou příčiny podvýživy? Bude je řešit ministerstvo zdravotnictví? Co dělat, když pacient dostane jídlo, které mu nechutná? Neměli by odpovědnost za stravování v nemocnicích převzít raději příbuzní pacienta? Odpovědi na tyto otázky najdete v článku, který vyjde 5. října v LN v příloze Medicína a Věda.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...