Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 1 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

ANKETA: Jste pro legalizaci konopí pro lékařské účely?

Pěstování konopí (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pěstování konopí (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Roztroušená skleróza, Parkinsonova nemoc, epilepsie nebo nechutenství a zvracení po chemoterapiích. To jsou některé z více než dvaceti diagnóz, jejichž pacientům prokazatelně pomáhá marihuana. V řadě vyspělých zemí je léčba konopím běžným standardem. V Česku však nikoliv.

Na rozdíl od Rakouska, Švýcarska, USA, Itálie nebo Izraele je u nás použití konopí pro lékařské i výzkumné účely nelegální. Pacientům je tak odpírána účinná léčba a jsou nuceni pomáhat si vlastními silami za hranou zákona.

"Výhodou konopí v porovnání s většinou dnes dostupné léčby je zejména jeho relativní bezpečnost a s tím související snadná úprava léčebné dávky podle stavu a dispozic pacienta. Toxicita konopí a látek z něj je pozoruhodně nízká, a tak jeho užívání představuje relativně nízkou zátěž pro organismus," říká doktor Tomáš Zábranský, vedoucí pro vědu a výzkum Centra adiktologie Psychiatrické kliniky 1. LF a VFN UK. Při vhodných způsobech aplikace, které se vyhýbají procesu hoření, jsou podle odborníků minimalizována rizika nádorů z kouření, a pokud je konopí aplikováno ve spolupráci s lékařem, snižují se i rizika v oblasti duševního zdraví.

Anketa

Jste pro legalizaci konopí pro lékařské účely?

Ano 4310
Ne 91

Napište nám svůj názor

Odpověď ano-ne můžete doplnit i připomínkami. Posílejte je na adresu eva.vlckova@lidovky.cz. Do předmětu napište Anketa LN.

Anketa končí 5. 9. Výsledky a seriozní připomínky zveřejníme ve středu 7. 9. v nové příloze Lidových novin Medicína & Věda.

Vloni v dubnu se experti na odborném semináři v Poslanecké smněmovně Parlamentu ČR shodli, že je zapotřebí upravit zákon č. 167/1998 o návykových látkách, který v Česku zakazuje jakékoli pěstování konopí s obsahem THC vyšším než 0,3 %. Letos v polovině srpna představili zástupci lékařů, pacientů a akademiků a petici, která má změnu zákona podpořit. Podepsalo ji zatím přes 5000 osob. Její mluvčí upozorňují, že jim nejde o prosazování legalizace marihuany jako takové. Ta by ostatně byla v rozporu s mezinárodními úmluvami, jimž se Česká republika zavázala.

Eva Vlčková

Autor

Eva Vlčkováeva.vlckova@lidovky.czČlánky
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!