Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Antarktický ekosystém ohrožují 'vetřelecké' rostliny

Neposkvrněný mrazivý kontinent Antarktida podle vědců ohrožuje invaze vetřelců | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Neposkvrněný mrazivý kontinent Antarktida podle vědců ohrožuje invaze vetřelců | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

SYDNEY Neposkvrněný mrazivý kontinent Antarktida podle vědců ohrožuje invaze vetřelců. Nikoli ovšem z okolního vesmíru, ale z ostatních částí Země, odkud jsou sem zavlečeni v kapsách a batozích.

Semena a rostliny náhodně přinesené do Antarktidy turisty i vědci mohou znamenat zavlečení druhů, které by ohrozily přežití těch původních v jemně vyváženém ekosystému, napsala agentura Reuters.

Hledání 'vetřelců'

Studie, která byla první svého druhu, prozkoumala tisícovku návštěvníků Antarktidy v letech 2007 až 2008. Trvalo téměř tři roky, než vědci identifikovali všechny druhy nalezených semen, přiřadili je k rostlinám a posoudili jejich možný dopad na ledový kontinent.

Invazivní "vetřelecké" rostliny patří k největším hrozbám Antarktidy, zvláště v době, kdy klimatické změny ledový kontinent oteplují, uvádí vědecká zpráva publikovaná dnes v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences Journal.

Každý rok loděmi a letadly navštíví Antarktidu více než 33.000 turistů a 7000 vědců. Studie návštěvníků zjistila, že mnozí z nich s sebou nosí semena rostlin ze zemí, které už navštívili. Vědci v rámci studie vysávali vysavačem kapsy návštěvníků, záložky na kalhotách či rukávech, podrážky bot i vnitřek jejich batohů a s pomocí pinzet vybírali náhodně uvízlá semena.

ČTĚTE TAKÉ:

Každý člověk v průměru měl na sobě či u sebe více než devět rostlinných semen. Mezi zavlečenými semeny byl například islandský mák Papaver nudicaule, kostřava rákosovitá (Festuca arundinacea) či lipnice roční (Poa annua). Všechny jsou schopné růst v chladném klimatu a tudíž v Antarktidě.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...