Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 1 °C polojasno Předplatné LN
8. března 2012 15:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Antarktický ekosystém ohrožují 'vetřelecké' rostliny

Neposkvrněný mrazivý kontinent Antarktida podle vědců ohrožuje invaze vetřelců | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Neposkvrněný mrazivý kontinent Antarktida podle vědců ohrožuje invaze vetřelců | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

SYDNEY Neposkvrněný mrazivý kontinent Antarktida podle vědců ohrožuje invaze vetřelců. Nikoli ovšem z okolního vesmíru, ale z ostatních částí Země, odkud jsou sem zavlečeni v kapsách a batozích.

Semena a rostliny náhodně přinesené do Antarktidy turisty i vědci mohou znamenat zavlečení druhů, které by ohrozily přežití těch původních v jemně vyváženém ekosystému, napsala agentura Reuters.

Hledání 'vetřelců'

Studie, která byla první svého druhu, prozkoumala tisícovku návštěvníků Antarktidy v letech 2007 až 2008. Trvalo téměř tři roky, než vědci identifikovali všechny druhy nalezených semen, přiřadili je k rostlinám a posoudili jejich možný dopad na ledový kontinent.

Invazivní "vetřelecké" rostliny patří k největším hrozbám Antarktidy, zvláště v době, kdy klimatické změny ledový kontinent oteplují, uvádí vědecká zpráva publikovaná dnes v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences Journal.

Každý rok loděmi a letadly navštíví Antarktidu více než 33.000 turistů a 7000 vědců. Studie návštěvníků zjistila, že mnozí z nich s sebou nosí semena rostlin ze zemí, které už navštívili. Vědci v rámci studie vysávali vysavačem kapsy návštěvníků, záložky na kalhotách či rukávech, podrážky bot i vnitřek jejich batohů a s pomocí pinzet vybírali náhodně uvízlá semena.

ČTĚTE TAKÉ:

Každý člověk v průměru měl na sobě či u sebe více než devět rostlinných semen. Mezi zavlečenými semeny byl například islandský mák Papaver nudicaule, kostřava rákosovitá (Festuca arundinacea) či lipnice roční (Poa annua). Všechny jsou schopné růst v chladném klimatu a tudíž v Antarktidě.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...