Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Skeptici rozdávali vědecké anticeny. Zlatem ocenili lékařku za tažení proti očkování

Astrofyzik Jiří Grygar je tváří vědeckých anticen Bludný balvan. Ty každoročně udílí Český klub skeptiků Sisyfos.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Astrofyzik Jiří Grygar je tváří vědeckých anticen Bludný balvan. Ty každoročně udílí Český klub skeptiků Sisyfos. | foto: MAFRA - Michal Sváček

PRAHA Anticenu Bludný balvan letos dostala praktická lékařka Ludmila Eleková za "udatné tažení proti očkování" v kategorii jednotlivců. V kategorii družstev 'zazářily' firmy ZAT a.s. a MDM Centrum s.r.o. za "originální humánní přínos pro společnost při prosazování šarlatánské metody do medicíny".

Český klub skeptiků Sisyfos v pátek vyhlásil již pošestnácté zlatý, stříbrný a bronzový balvan za matení veřejnosti na matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Držitelka zlatého balvanu Eleková se věnuje homeopatii. Převzít cenu si nepřišla a o klubu se podle předsedy Čeňka Zlatníka vyjádřila "nikoli pochvalně". Klub upoutala výrokem, že očkovat není nutné žádné děti.

Posuzovat nutnost vakcinace podle závažnosti nemoci nemá podle ní smysl. "I u závažných nemocí platí, že očkování oslabí imunitu proti všem infekcím, včetně té, proti níž se očkuje," tvrdí. Slovy o zbytečnosti či nebezpečnosti očkování si podle klubu jen získává coby mediální hvězda nové klienty pro svoji homeopatickou praxi.

Ludmila Eleková, vítězka Bludného balvanu

  • Homeopatii praktikuje Eleková od roku 1999.
  • Je členkou výboru České lékařské homeopatické společnosti a přednáší na své Homeopatické škole.
  • Tvrzení o škodlivosti očkování dokládá podle klubu pouze výroky, které její názor potvrzují. Studie ve prospěch očkování považuje za zmanipulované farmaceutickou lobby.
  • Podle lékařů a vědců, kteří se očkováním zabývají, by měla vrátit lékařský diplom.

Zlatý balvan si firmy ZAT a.s. a MDM Centrum s.r.o. vysloužily za propagaci metody MDM, která spočívá v ovlivnění určitých částí mozku speciálně tvarovanými elektrickými impulsy. Přístroj je v ČR schválen pro léčbu poškození periferních nervů u diabetiků a poruch mikrocirkulace v periferních tkáních. Odborné společnosti diabetologů a neurologů se od metody opakovaně distancovaly. Firma a centrum jednají o úhradě ze zdravotního pojištění.

Podle klubu je případný účinek metody jen placebový, dokládá to nezávislá studie odborníků z plzeňské fakultní nemocnice, kterou zveřejnil ji prestižní zahraniční časopis.

Klub v pátek udělil také stříbrné a bronzové balvany. Stříbrnou anticenu v kategorii jednotlivců dostal profesor Antonín Jiří Mejsnar za "pozoruhodné zatemnění problematiky evoluční biologie", bronzovou scénárista a režisér Igor Chaun za "velkorysou mediální propagaci pseudovědeckých idejí a jejich nositelů.

'Úspěch' zopakoval bývalý hradní poradce Hájek

 Stříbrný bludný balvan v kategorii družstev získala firma DAP Services a.s. za "iracionální psychodiagnostiku" Barvy života, bronzový balvan dostal Protiproud - Kontrarevoluční magazín Petra Hájka, novináře a bývalého mluvčího exprezidenta Václava Klause, za "vytrvalé odhalování všemožných spiknutí". Bludný balvan dostal Hájek také v roce 2009.

Známými nositeli Bludného balvanu jsou americký psychiatr českého původu Stanislav Grof, zpěvák Karel Gott, astrologové Antonín Baudyš junior a Antonín Baudyš senior, který byl ministrem obrany, švýcarský spisovatel a záhadolog Erich Däniken či biotronik Tomáš Pfeiffer.

Český klub skeptiků je součástí světového skeptického hnutí, vzniklo v roce 1976 v USA, kde ho iniciovaly desítky vědců a filozofů včetně nositelů Nobelových cen. Reagovali na vzestup iracionality ve společnosti.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...