Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Mobilní aplikace: podporují lenost, nebo podnikání?

Nový smartphone od Samsungu Galaxy SIII | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový smartphone od Samsungu Galaxy SIII | foto: Reuters

NEW YORK Když si Christopher Kennedy před časem chtěl nechat umýt auto, zaparkoval v blízkosti sanfranciské odbočky Starbucks, vytáhnul telefon a sdělil aplikaci nazvané Cherry, kde jeho červená Toyota Scion stojí. O zhruba 20 minut později dorazil k jeho nezamčenému vozu profesionální čistič a umyl ho zevnitř i zvenčí.

"Je to neuvěřitelně jednoduché," řekl listu The Wall Street Journal dvaatřicetiletý webdesigner, který pracoval na laptopu a upíjel karamelové macchiato v kavárně, zatímco se jeho auto za rohem mylo za poplatek 35 dolarů (asi 700 korun).

Je čím dál snazší být líný ve světě, kde je teď aplikace na cokoli včetně otravných věcí. Nechce se vám čekat na objednávku v mexické restauraci? Přes Exec si můžete najmout pomocníka, který vám to, co chcete k obědu, objedná, vyzvedne a doveze až k vám. Nechcete si dělat starosti se špinavým prádlem? TaskRabbit najde někoho, kdo to udělá za vás. Jste moc unavení, abyste se zastavili koupit si toaletní papír? Aplikace Get It Now firmy Postmates vám ho zajistí do hodiny.

Tyto aplikace "nám dávají čím dál tím víc důvodů nemluvit s člověkem, který stojí hned vedle nás", řekl Larry Rosen, profesor psychologie Kalifornské univerzity. Podle něj podobné služby posilují naši posedlost mobilními zařízeními, což nás může sociálně izolovat.

Lidé mohou začít obcházet a přes prostředníky živé nebo technologické řešit úkoly, které by v zájmu vlastního duševního zdraví měli dělat sami a v osobním kontaktu s jinými lidmi - například popřát někomu všechno nejlepší k narozeninám.

Nejlínější společnost na Zemi?

Bo Fishback, šéf místní služby Zaarly zajišťující pomoc při celé škále příležitostí, říká, že si je vědom rizik. "Teď, když si můžeme zajistit 'vnější zdroje' prakticky na cokoli, vydali jsme se třemi dlouhými kroky přímo dolů k nejlínější společnosti na Zemi?" strachuje se. Na druhé straně ale tyto služby rozdmýchávají boom nových podnikání.

Zaarly se podle něj soustřeďuje na školené služby, jako je najímání muzikantů na večírek, a ne na takové, které "podporují lenost a zahálčivost". Jeho firma například odmítá žádosti studentů, aby jim našla někoho, kdo za ně napíše seminární práci.

Aplikace Grindr.

Aplikace Grindr najde nejbližšího gaye ve vašem okolí.

Podobné diskuse o výhodách nových technologií ve stylu "něco za něco" se vedou po celá desetiletí a vždy znovu je rozdmýchává cokoli od automobilů až po online nakupování. Dospělí se pak musí vypořádat s pocity viny, pokud se rozhodnou část svých povinností přesunout na chůvu nebo služku.

Přineste večeři, upečte dortíčky...

Nové aplikace je tak snadné používat, že samotné zvednutí telefonu v porovnání s nimi vypadá jako těžká práce. Uber slibuje zajistit jízdu autem v řádu minut ve více než deseti amerických městech. Další aplikace, jako je Get It Now, vám do hodiny zabezpečí třeba donášku burrita - a ještě můžete v reálném čase sledovat, jak se k vám blíží.

Devětadvacetiletý Adam Nadelson z New Yorku říká, že je ochoten zajistit si zvnějšku tolik služeb, kolik může. Před časem si například našel někoho, kdo pro jeho přítelkyni upekl dortíčky k narozeninám. Na internetu mu padla do oka fotografie lákavých dortíků na nákupním serveru Fancy. Kliknul na nový link "udělejte je pro mě", který našel vedle fotografie, a díky tomu se spojil s místním pekařem prostřednictvím služby Zaarly.

O tři dny později mu nechal pekař deset dortíků na jeho adrese. "Bylo by skvělé, kdybych je upekl sám, ale nemám čas," dodal Nadelson. Přítelkyni, které dortíky moc chutnaly a ptala se, odkud jsou, se prý přiznal, jak se k ní pochoutka, jež ho vyšla na 40 dolarů, dostala. I tak prý byla okouzlená.

,
Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Profesor Edzard Ernst, odborník na testování účinnosti alternativní medicíny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR CHEMICKÉHO PROVOZU

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 23 000 - 25 000 Kč