Diskuse k článku: Apollo 11 zachránila tužka

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 8
  • Poslední: 1.8.2009 0:58
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
1.8.2009 0:58

Velký impakt

před čtyřmi miliardami let ... možná i může za to, že na povrchu Země není jen oceán, ale i pevná zem. Proč není oceán na celém povrchu Země? Vody je na to dostatek. Některé litosférické desky nesou kontinenty jako zamrzlé kry na ledařském rybníce, proč vlastně taková anomálie.

30.7.2009 19:34

byly tam, je to dokázaný

blbci všichni kdo tvrdí že tam nebyly! vlajka byla speciálně pomačkaná, podívejte se na video kde vidíte že nevlaje! navíc miliony lidí viděli start a přistání, dělaly se pokusy kde prokázali že stopy bot se do měsíce skutečně otiskují jak je to na fotkách. a na detailních fotkách měsíce jde vidět lunární modul!!!

30.7.2009 16:06

omyl

Apollo 11 zachránilo topolánkovo Tuhé péro , žádná propisovačka ....

26.7.2009 16:56

Povrchy měsíčních moří

jsou na první pohled nejmladšími velkými útvary na Měsíci. Vznik měsíčních moří nějakým způsobem souvisejí se Zemí. To jistým způsobem datuje zachycení Měsíce.

Zdeněk Kopal píše o Měsíci (1987) takto:"Zatímco krátery s průměrem menším, než 200 km, jsou na měsíčním povrchu rozloženy úplně náhodně, u mořských plošin tomu tak není. Byla-li všechna tato moře vytvořena dopady, znamená to, že dopadající tělesa se zřítila převážně na jednu polokouli (přivrácenou k Zemi) v blízkosti jeho rovníku." Valy na okrajích moří dosahují místy výšky téměř 5000 m a...(2): povrchy moří jsou šikmé.

"V době před 3.3 až 3.8 miliardami let, tj. zhruba 400-700 miliónů let po vyhloubení mořských pánví velkými impakty (stejně jako předchozí časové údaje, i tyto byly stanoveny radioizotopovou analýzou vzorků přivezených výpravami Apollo byly tyto mělké prohlubně zaplaveny lávou" (2)

(1)http://cs.wikipedia.org/wiki/Měsíc

(2)http://www.oranzovestranky.cz/gamma/view.php?cisloclanku=2006021704

26.7.2009 19:27

Re: Povrchy měsíčních moří

(1) http://www.nature.com/nature/journal/v412/n6848/abs/412708a0.html

(2)http://en.wikipedia.org/wiki/Giant_impact_hypothesis

Při velkém škrtu nevznikl jen jeden zbytek impaktujícího tělesa na orbitě. Těleso se nebortilo v jedné ploše řezu, mělo nějakou původní rotaci, vlastní vrstvy s různými fyzikálními vlastnostmi. Také interakce s materiálem Země nebyla ani na průřezu, ani v čase konstantní. Trosky z hloubky tělesa se dostávaly na oběžnou dráhu později; byly více brzděny. Po čase tyto fragmenty Měsíc z oběžné dráhy vysbíral; tato doba je odhadována na přibližně 400 miliónů let.Obzvlášť těžké kusy ve středu měsíčních moří, maskony, dodnes dokumentují, že materiál Měsíce byl nejen shromážděn a usazen, ale také dodatečně zpřeházen a pomíchán s materiálem ze Země.

26.7.2009 20:04

Re: Povrchy měsíčních moří

Animace na odkazované Wikipedii je sice nejlepší, kterou se mi podařilo najít, ale i tak má mnohé rysy velké koniny. Naznačuje, že na velmi podobné dráze vznikla po velmi dlouhé době dvě velmi podobná, veliká tělesa. Ta by v gravitačním poli Slunce vytvořila dvojplanetu i bez kolize.Vůbec nechápu, proč by k něčemu podobnému mělo dojít. Odsoudím to jako nepravděpodobné kvůli relativistickému jevu, stáčení perihelu. Přijde mi výrazně pravděpodobnější, že impaktor byl poslán na výstřednou dráhu kolem Slunce některou z velkých planet.

30.7.2009 15:34

Re: Povrchy měsíčních moří

Při hledání impaktní teorie vzniku Měsíce, která se objevila v r. 1974, údajně jsouc vypracována současně dvěma vědeckými týmy, se mi podařilo najít , že "....První náraz byl tečný. Tím se impaktor zpomalil, načež při nejbližší příležitosti spadl zpátky na Zemi. Vzniklo tak veliké množství plynu na oběžné dráze, z něhož se shluknutím zformoval Měsíc..."

Tak to není. Tak to nemůže vůbec být. Předně-cokoliv je vyvrženo z povrchu Země, buď má únikovou rychlost, anebo spadne zpět. Třetí možnost není.

Přesto začátek je správně, stačí scénář malinko opravit. Měsíc, a dokonce ci jeho povrch, je z části impaktora. Ten škrt nebyl až tak malý. Podstatně větší díl impaktora byl Zemí pohlcen. Země se přitom pohybovala po dráze kolem Slunce, mohla například přijet nebo poodjet, přestala či začala zbytek impaktora brzdit. Nepohlcená část se utrhla. A v tomto okamžiku nacházíme upoceně hledaný zbytek brzdné síly, potřebné ke snížení rychlosti pod rychlost únikovou: pochází od gravitace pohlceného zbytku impaktora, netřeba dalších harakiri.

Jestli Země v okamžiku srážky po své oběžné dráze přijížděla nebo odjížděla, lze pravděpodobně lehce rozhodnout teoretickým rozborem. Pokud přijížděla, zdá se být dráha trosek je méně excentrická.

23.7.2009 15:54

1!

Vznik masconů se v katastrofické verzi vzniku Měsíce (škrtnutím ještě většího vesmírného tělesa o Zemi) vysvětluje docela pohodlně. Rozhodně mascony s ní nejsou v rozporu.

Premium

Do luxusu investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt v Česku je dál na prodej

Pankrácký mrakodrap V Tower patří mezi nejdražší adresy v Česku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

iDNES Premium už používá 150 tisíc lidí. Cena nebude mít konkurenci

iDNES Premium | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Unikátní služba iDNES Premium funguje měsíc. Už bezmála sto padesát tisíc čtenářů oslovil mix exkluzivního čtení a...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...