22. září 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Archeologové objevili při vykopávkách v Chrudimi rituální židovskou lázeň

Archeologové objevili při vykopávkách u hotelu Bohemia v Chrudimi rituální židovskou lázeň. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Archeologové objevili při vykopávkách u hotelu Bohemia v Chrudimi rituální židovskou lázeň. | foto: ČTK

CHRUDIM Archeologové objevili při vykopávkách u hotelu Bohemia v Chrudimi rituální židovskou lázeň. Takzvaná mikve je jediným zachovaným nálezem tohoto druhu v Pardubickém kraji. Byla objevena v místě budoucích podzemních garáží a měla by zůstat zachována, řekl ČTK archeolog Jan Frolík, který vykopávky vedl.

"Nejlepší by bylo, kdyby v prostoru garáží zůstala přístupná veřejnosti. Druhá varianta je, že se garáže o něco zmenší, lázeň bude zasypaná, takže se zachová, ale přístupná nebude. Třetí možností je její rozebrání a přenesení jinam," uvedl Frolík. Archeologové připravují pro ministerstvo kultury návrh na prohlášení mikve kulturní památkou.

Takzvaná mikve je jediným zachovaným nálezem tohoto druhu v Pardubickém kraji.

Takzvaná mikve je jediným zachovaným nálezem tohoto druhu v Pardubickém kraji.

Lázeň byla objevena v přibližně obdélném sklepě přístupném po schodišti. Byla postavena z pečlivě opracovaných pískovcových kvádrů. Nádrž měla rozměry 1,8 krát 2,5 metru, uprostřed byla rozdělena přepážkou tvořenou rozměrnou pískovcovou deskou. Západní část byla přístupná po čtyřech kamenných schodech, v této stěně byla vytvořena odkládací nika. Dům, v němž lázeň fungovala, zanikl nejpozději při požáru v roce 1850 a poté už nebyla obnovena.

Podle Frolíka mikve určitě nebyla užívána po roce 1803, protože dům, v němž byla, byl převrstven mladší stavbou. "Postavena mohla být kdykoliv před tímto datem, přesnější datum bude k dispozici, až zpracujeme všechny nálezy z průzkumu," uvedl archeolog.

Nález obdobné rituální lázně archeologové očekávali před několika lety u synagogy v nedalekém Heřmanově Městci. Z ní se však téměř nic nezachovalo.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!