Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Archeologové objevili unikátní cisternu, na vyzvednutí čekala léta

U Olomouce se snažili vyzvednout unikátní cisternu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy U Olomouce se snažili vyzvednout unikátní cisternu. | foto: ČTK

Neobvyklý nález se podařil archeologům na Olomoucku. Vyzvedli ze země unikátní dřevěnou konstrukci cisterny pocházející z 16. století. Objevili ji před časem u Jívové, na místě předhradí bývalého středověkého hradu a hradiska z doby popelnicových polí. Na vyzvednutí však čekala několik let.

Dobře zachovalá konstrukce byla objevena při výzkumu, několik let čekala na své vyzvednutí zakonzervována v terénu. "Cisternu jsme objevili již před pár lety, neměli jsme však dost prostředků a možností ji zachránit. Zakonzervovali jsme ji, zavezli pískem a nyní můžeme tuto akci dokončit. Je to významné tím, že pozůstatky dřeva na našich archeologických výzkumech jsou velice vzácnou věcí," řekl ředitel Archeologického centra Olomouc Jaroslav Peška.

ČTĚTE TAKÉ:


Záchranné práce byly podle odborníků dost náročné, s vytěžením objektu v hloubce šesti metrů jim pomáhali i speleologové. Odborníci cisternu vyzvedávali pomocí kladky po částech, poté ji budou zas skládat dohromady.

"Nevím o podobném archeologickém nálezu, který by byl učiněn mimo město. Je to dost dobrá příležitost se tento objekt pokusit zachránit, rekonstruovat a přiblížit veřejnosti," doplnil Peška s tím, že v budoucnu by měla být rekonstruovaná cisterna vystavena přímo v Jívové. Předhradí bývalého středověkého hradu zkoumají odborníci již řadu let.


Lokalita je pro ně zajímavá především proto, že se zde snoubí dvě období - nacházejí zde stopy z doby popelnicových polí a i ze středověkého předhradí. Zřícenina hradu Tepenec leží asi 2,5 kilometru od Jívové. Název nese po hoře, na které byl vystavěn. První písemná zmínka o hradu je v listině datované 29. červnem 1340. Markrabě Karel zde vymezuje území odkoupené od olomouckého biskupství, horu Tepenec a údolí k ní přiléhající. Hrad byl postaven na trase zvané Jívovská cesta, jedné z mnoha cest nacházejících se v koridoru Jantarové stezky, která spojovala Pobaltí s Jadranem.

Z hradu Tepenec, který je nejstarší a nejvýznamnější stavební památkou v katastru obce, již řadu století zůstalo jen hradní zbořeniště, celý vrch je navíc již desítky let "odkrajován" lomem. Z původní hradní stavby do dnešních dnů nezůstalo téměř nic, patrný je jen zbytek původního přikopu a valu ve východním předhradí.

,

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...