Pondělí 12. dubna 2021svátek má Julius 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Archeologové nalezli u Znojma vajíčko z dob Velké Moravy

Vedoucí výzkumu Bohuslav Klíma ukazuje jeden z nejvzácnějších letošních nálezů, dochované vejce, nalezené v jednom z hrobů na největším pohřebišti starých Slovanů na Moravě v Hradišti u Znojma | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vedoucí výzkumu Bohuslav Klíma ukazuje jeden z nejvzácnějších letošních nálezů, dochované vejce, nalezené v jednom z hrobů na největším pohřebišti starých Slovanů na Moravě v Hradišti u Znojma | foto: ČTK

Neporušené slepičí vajíčko staré 1200 let, šperky, zbraně, ale také významné antropologické nálezy vydala v uplynulých dnech při vykopávkách archeologům nekropole velkomoravského Hradiště svatého Hyppolita u Znojma. Odhaduje se, že ji tvoří 1500 hrobů. Celkem jich bylo odkryto 350.

Vědci se dostávají do centrální části pohřebiště, kde by mohla být pohřbena tehdejší společenská elita s cennými obětinami. ČTK to řekl vedoucí výzkumu Bohuslav Klíma.

Výzkum podle něj jasně ukazuje, že Hradiště bylo významným velkomoravským centrem, jehož důležitost nebyla dosud zcela doceněna. Archeologové ale očekávají, že se situace změní i díky cenným předmětům nalezeným na nekropoli u Znojma.

K raritám patří dochované vejce. Do hrobů se dávala celkem často, všechna se ale časem rozpadla na prach. Vejce z Hradiště bylo ale uloženo v hrnci a přečkalo v něm bez úhony staletí. Při vyndávání byla jeho skořápka na malém místě narušena. Ukázalo se, že obsah vajíčka je stále uvnitř, ale v uschlém stavu.

"Je to naše raritka. Vejce jsem z hrnce vyloupl nožem, otvor v něm zacelil a celé jej přelakoval, aby drželo pohromadě. Je trochu menší, ale je naší chloubou," dodal archeolog.

Antropology překvapil nález ostatků mladé ženy, které dali přezdívku Ďáblice. Měla nádor na hlavě uprostřed čela. Útvar vypadal tak, jakoby z něj vyrůstal roh. Z těchto i dalších koster bylo už odebráno sto vzorků DNA k dalšímu zkoumání. Ukážou, jakým zdravotním potížím Moravané čelili.

Z historického hlediska jsou cenné bronzové pozlacené náušnice, keramika, zbraně a ostruhy, které se našly, uvedl Klíma. Připomněl, že Hradiště svatého Hyppolita vydalo už v minulosti cenné nálezy. Patří k nim zrníčka vinné révy. Výzkum ukázal, že ji obyvatelé Velké Moravy s úspěchem šlechtili. Před pár lety bylo Hradiště u Znojma na okraji zájmu vědců. Teprve před čtyřmi roky záchranný výzkum ukázal, že hroby se v této lokalitě nenacházejí ojediněle, ale že jde o rozsáhlou nekropoli - jednu z největších na jihozápadě Moravy.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...