Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Archeologové nalezli u Znojma vajíčko z dob Velké Moravy

Vedoucí výzkumu Bohuslav Klíma ukazuje jeden z nejvzácnějších letošních nálezů, dochované vejce, nalezené v jednom z hrobů na největším pohřebišti starých Slovanů na Moravě v Hradišti u Znojma | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vedoucí výzkumu Bohuslav Klíma ukazuje jeden z nejvzácnějších letošních nálezů, dochované vejce, nalezené v jednom z hrobů na největším pohřebišti starých Slovanů na Moravě v Hradišti u Znojma | foto: ČTK

Neporušené slepičí vajíčko staré 1200 let, šperky, zbraně, ale také významné antropologické nálezy vydala v uplynulých dnech při vykopávkách archeologům nekropole velkomoravského Hradiště svatého Hyppolita u Znojma. Odhaduje se, že ji tvoří 1500 hrobů. Celkem jich bylo odkryto 350.

Vědci se dostávají do centrální části pohřebiště, kde by mohla být pohřbena tehdejší společenská elita s cennými obětinami. ČTK to řekl vedoucí výzkumu Bohuslav Klíma.

Výzkum podle něj jasně ukazuje, že Hradiště bylo významným velkomoravským centrem, jehož důležitost nebyla dosud zcela doceněna. Archeologové ale očekávají, že se situace změní i díky cenným předmětům nalezeným na nekropoli u Znojma.

K raritám patří dochované vejce. Do hrobů se dávala celkem často, všechna se ale časem rozpadla na prach. Vejce z Hradiště bylo ale uloženo v hrnci a přečkalo v něm bez úhony staletí. Při vyndávání byla jeho skořápka na malém místě narušena. Ukázalo se, že obsah vajíčka je stále uvnitř, ale v uschlém stavu.

"Je to naše raritka. Vejce jsem z hrnce vyloupl nožem, otvor v něm zacelil a celé jej přelakoval, aby drželo pohromadě. Je trochu menší, ale je naší chloubou," dodal archeolog.

Antropology překvapil nález ostatků mladé ženy, které dali přezdívku Ďáblice. Měla nádor na hlavě uprostřed čela. Útvar vypadal tak, jakoby z něj vyrůstal roh. Z těchto i dalších koster bylo už odebráno sto vzorků DNA k dalšímu zkoumání. Ukážou, jakým zdravotním potížím Moravané čelili.

Z historického hlediska jsou cenné bronzové pozlacené náušnice, keramika, zbraně a ostruhy, které se našly, uvedl Klíma. Připomněl, že Hradiště svatého Hyppolita vydalo už v minulosti cenné nálezy. Patří k nim zrníčka vinné révy. Výzkum ukázal, že ji obyvatelé Velké Moravy s úspěchem šlechtili. Před pár lety bylo Hradiště u Znojma na okraji zájmu vědců. Teprve před čtyřmi roky záchranný výzkum ukázal, že hroby se v této lokalitě nenacházejí ojediněle, ale že jde o rozsáhlou nekropoli - jednu z největších na jihozápadě Moravy.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Advantage Consulting, s.r.o.
SEŘIZOVAČ-VSTŘIKOVACÍ LIS 40.000-50.000 KČ

Advantage Consulting, s.r.o.
Liberecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč