Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Archeologové nalezli v Izraeli údajně nejstarší kamenné nože

Nůž pod lupou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nůž pod lupou | foto: ČTK

TEL AVIV Izraelští odborníci našli v jeskyni nedaleko Tel Avivu tisíce úlomků kamenných pazourků starých kolem 200 tisíc let. Vědci mají zato, že úlomky jsou nejstaršími nalezenými předměty, které lidé používali jako nože. Oznámil to tým archeologů z telavivské univerzity.

Kamenné zlomky byly nalezeny v místě jeskynního ohniště, v jehož okolí našel tým telavivských archeologů i spálené zvířecí kosti. Lovci z doby kamenné podle přesvědčení archeologů používali hrubé, zaoblené nože pro porcování upečeného masa. Rozměrem nože nejsou velké - nejmenší jsou velikosti lidského zubu, největší velikosti trsátka na kytaru. Stáří kamenných zbytků vědci odhadli podle analýzy kostí.

Domněnku, že jde o řezné nástroje, vědci odvozují z velkého počtu nalezených úlomků. Nenesou totiž žádné známky broušení, po použití se nepochybně otupily a byly odloženy.

Archeologové se domnívají, že malé nože byly odlamovány z nožů větších, které lovci používali k bourání velkých ulovených kusů nebo k hloubení skrýší. Žádné podobné zbytky nástrojů nebyly dosud nikdy nalezeny.

"Recyklované" nože?

Američtí experti podle agentury AP nicméně varují před unáhlenými závěry a poukazují na některé nezodpovězené otázky. Podle chicagského archeologa Yorka Rowana zůstává například záhadou, proč lovci používali "recyklované" malé nože, když v okolí měli dostatek vhodného materiálu k vylamování nožů nových.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!