Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Archeologové našli lidské ostatky. Zřejmě oběti napoleonských válek

Archeolog při práci (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Archeolog při práci (Ilustrační foto) | foto: ČTK

MAJETÍN Ostatky dvou mužů a čtyř dětí objevili archeologové u Božích muk v Majetíně na Olomoucku. Podle jejich předpokladů by ostatky dospělých mohly patřit účastníkům některé ze šarvátek napoleonských válek, které se v okolí konaly. Děti byly na místě zřejmě pohřbeny později, možná při epidemii cholery v 19. století.

Uvedl to Jakub Vrána z Archeologického centra Olomouc. Bližší informace poskytnou odborníci ve čtvrtek na tiskové konferenci, kdy také vyzvednou ostatky z posledního hrobu.

"Zatím nevíme přesně, zda ostatky mužů skutečně pocházejí z období napoleonských válek, ale předpokládáme to. Této verzi napovídá i zápis v obecní kronice, podle níž byli v obci pochováni vojáci i s koňmi. Ostatky blíže prozkoumá antropolog," uvedl Vrána.

Zřejmě oběti cholery

Ostatky dětí se na místo dostaly zřejmě později. V 19. století totiž v obci řádila cholera a místní mohli oběti k Božím mukám pohřbít. V té době totiž ještě ve vesnici nebyl farní kostel, u nějž se většinou nacházel hřbitov.

ČTĚTE TAKÉ:

Archeologové se na místo vydali poté, co dostali z obecního úřadu oznámení, že lokalitu procházejí lidé s detektorem kovů. "Chtěli jsme je předběhnout," uvedl Vrána. Například knoflíky z uniforem, které by jim pomohly v určení příslušnosti mužů ke spojeneckým armádám či Francouzům, ale archeologové neobjevili.

,
Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

Lidé v ochranných rouškách během ranní dopravní špičky v Pekingu (9. března... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

Petr Ježek, primář laboratoře klinické mikrobiologie a parazitologie nemocnice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...

Testujeme 75 mlék Hami. Přihlaste se o ně!
Testujeme 75 mlék Hami. Přihlaste se o ně!

Kojení je tou nejlepší variantou pro všechna miminka, ale může se stát, že z nějakého důvodu musíte přejít na umělou stravu. Výběr je velmi široký, a tak jsme pro vás nachystali testování se značkou Hami.