24. června 2014 6:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Archeologové našli v Brně dětskou kostru z doby bronzové

Archeologové našli na Zelném trhu v Brně kostru z doby bronzové. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Archeologové našli na Zelném trhu v Brně kostru z doby bronzové. | foto: MAFRA - Anna Vavríková

BRNO Archeologové našli při výzkumu na Zelném trhu v centru Brna kostru člověka ze starší doby bronzové. Objevili ji v místě, kde kdysi měli obyvatelé této oblasti jámy na uskladnění obilí. Jednu z nich použili jako hrob.

ČTK to řekl archeolog Antonín Zůbek, který výzkum vede. Z kostry se dochovala její spodní polovina a patří k nejcennějším objevům při současných výzkumech v souvislosti s rekonstrukcí náměstí.

"Jde o kostru poměrně mladého jedince. Bude vyzvednuta ze země a budeme ji dále zkoumat. Horní část kostry byla patrně zničena a odstraněna někdy ve středověku při hloubení sklepů," uvedl archeolog. Výzkum na Zelném trhu, který patří k historicky nejcennějším částem centra Brna, je zhruba v polovině.

Archeologové našli i základy Masných krámů

K dalším cenným nálezům na Zelném trhu patří například základy středověkých Masných krámů. Archeologové už našli jámy po dřevěných kůlech, k nimž kdysi lidé přivazovali dobytek, objevili dva sklípky a dokonce i pozůstatky pranýře.

Archeologové našli při výzkumu na Zelném trhu v centru Brna kostru člověka ze...

Výzkum podle Zůbka ukazuje, že oblast brněnského Zelného trhu byla obydlená a hojně lidmi využívaná již před 4000 lety. Nevyloučil, že další výzkum může přinést četné zajímavosti.

Archeologové koordinují výzkum se stavebníky. Jejich úkolem je zrekonstruovat povrch Zelného trhu. Práce by měly skončit ještě letos tak, aby na něm mohly být vánoční trhy. Oprava přijde na přibližně 60 milionů korun.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...