Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Archeologové našli v Izraeli poklad starý 3000 let

Archeologové (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Archeologové (ilustrační foto) | foto: ČTK

JERUZALÉM Archeologové vykopali v severním Izraeli opravdový poklad - nádobu plnou šperků starých asi 3000 let.

Poklad obsahoval stovky korálků, zlaté náušnice a také pečetní prsteny, napsala dnes agentura AFP. Klenoty byly zabaleny do tkaniny a uloženy do keramické nádoby, která byla vynesena na světlo při vykopávkách v Tel Megido v Jizreelském údolí mezi Jeruzalémem a Haifou.

Tel Megiddo

Tel Megiddo patří k největším archeologickým nalezištím v Izraeli a až do 10. století př.n.l. zde byl městský stát Kananejců a v 9. a 8. století (př.n.l.) významné obchodní centrum severního izraelského království.

Poklad obsahuje osm ozdob do uší ve tvaru luny, tisícovku korálků ze zlata, stříbra či karneolu a také ušní závěs zdobený řadou figur ve tvaru divokých koz. Vědci jej označují za unikátní.

Podle archeologického oddělení univerzity v Tel Avivu byla hliněná nádoba vyzdvižena už v létě roku 2010, ale půl roku trvala molekulární analýza, pak ji teprve dostali k očištění a zkoumání další odborníci.

ČTĚTE TAKÉ:

"Když ji nakonec očistili, vysypaly se z ní šperky," popsal proces jeden z šéfů vykopávek v Tel Megido Jisrael Finkelstein. Klenoty vznikly v době železné, tedy kolem roku 1100 před naším letopočtem.

Některé mohou pocházet ze sousedního Egypta. Kolekce zřejmě patřila kananejské ženě, která obývala dům v místě nynějšího nálezu. A motiv kozy nemá podle odborníků obdobu v kontextu egyptském ani kananejském.

,

Vítek Starý se po dlouhé době ozval: Je toho hodně, když je člověk sám

Vítek Starý, zpěvák Mandrage - 2. února 2018 zahájila kapela v pražském Foru... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V lednu letošního roku se po něm slehla zem a od té doby o sobě nedal vědět. Nyní frontman již neexistující kapely...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...