Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Archeologové našli v Izraeli poklad starý 3000 let

Archeologové (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Archeologové (ilustrační foto) | foto: ČTK

JERUZALÉM Archeologové vykopali v severním Izraeli opravdový poklad - nádobu plnou šperků starých asi 3000 let.

Poklad obsahoval stovky korálků, zlaté náušnice a také pečetní prsteny, napsala dnes agentura AFP. Klenoty byly zabaleny do tkaniny a uloženy do keramické nádoby, která byla vynesena na světlo při vykopávkách v Tel Megido v Jizreelském údolí mezi Jeruzalémem a Haifou.

Tel Megiddo

Tel Megiddo patří k největším archeologickým nalezištím v Izraeli a až do 10. století př.n.l. zde byl městský stát Kananejců a v 9. a 8. století (př.n.l.) významné obchodní centrum severního izraelského království.

Poklad obsahuje osm ozdob do uší ve tvaru luny, tisícovku korálků ze zlata, stříbra či karneolu a také ušní závěs zdobený řadou figur ve tvaru divokých koz. Vědci jej označují za unikátní.

Podle archeologického oddělení univerzity v Tel Avivu byla hliněná nádoba vyzdvižena už v létě roku 2010, ale půl roku trvala molekulární analýza, pak ji teprve dostali k očištění a zkoumání další odborníci.

ČTĚTE TAKÉ:

"Když ji nakonec očistili, vysypaly se z ní šperky," popsal proces jeden z šéfů vykopávek v Tel Megido Jisrael Finkelstein. Klenoty vznikly v době železné, tedy kolem roku 1100 před naším letopočtem.

Některé mohou pocházet ze sousedního Egypta. Kolekce zřejmě patřila kananejské ženě, která obývala dům v místě nynějšího nálezu. A motiv kozy nemá podle odborníků obdobu v kontextu egyptském ani kananejském.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....