Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Archeologové objevili v pyramidě nejstarší hrobku v Mezoamerice

Pohled do hrobky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled do hrobky | foto: ČTK

PRAHA Archeologové objevili v jižním Mexiku v jedné pyramidě hrobku hodnostáře, jejíž stáří odhadují na 2700 let. Podle agentury AP jde patrně o nejstarší takový pohřeb zdokumentovaný v Mezoamerice.

Hrobka v Chiapa de Corzo ukrývala muže asi 50letého, jenž byl do ní uložen s jadeitovým náhrdelníkem, předměty z pyritu a obsidiánu a keramickými nádobami zhruba mezi lety 500 a 700 před naším letopočtem.

Přes tělo hodnostáře byly pečlivě uloženy ostatky asi jednoročního dítěte. Komora obsahovala také pozůstatky dvacetiletého muže, jenž ale tak pečlivě umístěn nebyl. Podle vědců mohl být při pohřbu obětován.

Hodnostář byl pohřben s jadeitovými a jantarovými náhrdelníky a náramky, perlovými ozdobami či předměty z pyritu a obsidiánu. Tvář byla zakryta pohřební maskou s obsidiánovýma očima.

Kostra z mexické hrobky

Nedaleko byla pohřbena přibližně stehně stará žena, u níž byly nalezeny podobné artefakty.

Výzkum vrstev i zjištěná neobvyklá dřevěná konstrukce hrobky vedly badatele k názoru, že by mohlo jít o jeden z nejstarších nálezů pyramidy použité jako hrobky.

Předkolumbovské kultury budovaly pyramidy především jako "cestu" vedoucí z podsvětí k nebesům. Na jejím nejvyšším stupni pak byl vystavěn chrám.

Hrobka objevená na území indiánů Zoque ve státě Chiapas je možná až o tisíc let starší než dosud nejznámější hrobka v pyramidě, v níž byl uložen mayský vládce Pakal v Palenque, rovněž v Chiapasu.

Ostatky v kamenné komoře o velikosti tři krát čtyři metry patřily pravděpodobně vysoce postavenému knězi nebo vládci Chiapa de Corzo, které tehdy bylo významným sídlištěm. Značky na zdech napovídají, že k vytvoření hrobky byla použity dřevěné střešní podpěry. Ale již před dávnou dobou se zřítily pod tíhou pyramidy vybudované nad ní, upozornil vedoucí archeolog Emiliano Gallaga.

Ozdoby pocházely zčásti ze středního Mexika a Guatemaly. Některé z 15 keramických nádob v hrobce vykazují vliv olmecké civilizace, která je všeobecně považována za "matku kultur" v regionu.

V souvislosti s nálezem vědci nevylučují, že by rovněž olmecké pyramidy mohly skrývat podobné hroby hodnostářů, zejména ve známém středisku La Venta. Olmecké pyramidy jsou sice známé, ale prozkoumávány nebyly - důvodem je i vysoká vlhkost prostředí v pobřežních oblastech Mexického zálivu, která k uchování lidských ostatků nepřispívá.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.