Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Archeologové odhalili tisícileté pijácké doupě

Věda

  22:38
LIMA - Opíjení se a povalování se po hospodách není podle všeho projevem jen novodobých hýřilů. Bádání v bohaté archeologické lokalitě v jižním Peru prokázalo, že se podobným způsobem tamní lidé bavili už před 1000 lety.
Vykopávky (ilustrační foto)

Vykopávky (ilustrační foto) foto: Reprofoto

Na vrcholku jedné z místních stolových hor zde vědci odhalili dávný pivovar, který domorodci využívali k bujarým pitkám, patrně úmyslně přímo před zraky obyvatel ze sousední říše. Píší o tom dnes stránky deníku The Independent.

Pivovar, fungující asi čtyři století, byl postaven na plošině na posvátné hoře Cerro Baúl v jižním Peru ve výšce kolem 2500 metrů nad mořem. Byl dostatečně velký, aby v něm bylo možné vyrábět přes 8000 litrů piva najednou, což je pro tisícovou populaci místní komunity nezanedbatelné množství, podotýkají peruánští a američtí vědci.

Pivovaru velely urozené ženy
Podle odborníků je nejpozoruhodnějším aspektem pivovaru fakt, že leží 600 metrů nad obcemi, kde tehdejší obyvatelstvo žilo, a že nemá vlastní zdroj vody. Vše, co bylo zapotřebí k vaření alkoholických nápojů, včetně vody, tedy muselo být vynášeno po strmých svazích nahoru, píše se ve studii, která byla zveřejněna v odborném časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences.

Archeologové se domnívají, že příslušníci předincké kultury Wari, která tehdy ovládala většinu současného peruánského území a která pivovarský komplex zřídila, užívali pivovar jako "předsunuté pijácké doupě", aby ukázali své pijácké dovednosti sousedům z říše Tiwanaku, jež se prostírala dále na jih na území dnešní Bolívie. "Toto je jediné místo, kde se zmíněné dvě říše stýkaly, což pomáhá vysvětlit význam zkoumaného místa," konstatoval profesor Mike Moseley z Floridské univerzity v Gainesville, který archeologický výzkum vedl.

Komplex pivovaru s doškovou střechou sestával z místností určených pro mletí, vaření a kvašení. Pivo se zhotovovalo z mleté kukuřice a bobulovitých plodů pepřovce obecného (strom s latinským názvem Schinus molle), které po tří- až pětidenní fermentaci vytvořily silný nápoj známý v současnosti v oblasti And jako chicha.

V místnosti, kde se pivo vařilo, našli archeologové ozdobné jehlice, kterými si spínaly šály a oblečení jen vysoce postavené ženy, uvedl Ryan Williams z chicagského muzea. Archeologové připomínají, že i v následné kultuře Inků dohlížely na pivovarnický proces "vyvolené" urozené ženy.

Jehlice mohly být nicméně vhozeny do pivovaru při závěrečném večírku kolem roku 1000 našeho letopočtu, kdy byl z neznámého důvodu celý komplex rituálně zapálen a kdy v plamenech skončily i keramické picí poháry.

Autor: