Středa 3. června 2020svátek má Tamara 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Archeologové odkryli u Hulína pravěký hrob s kostrou ženy a dítěte

Dvojitý hrob s kostrou ženy a dítěte | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dvojitý hrob s kostrou ženy a dítěte | foto: ČTK

KROMĚŘÍŽ Kosterní pozůstatky ležely v zásobní jámě z období starší doby bronzové. Žena a dítě byly pohřbeny ve skrčené poloze, obráceni tvářemi k sobě. Žena ležela na pravém boku, na hlavě měla dvě vlasové ozdoby z bronzového drátu. Na její ruce spočívalo asi pětileté dítě.

Pravěký hrob objevili olomoučtí archeologové při výzkumu staré cesty z Hulína do Břestu na Kroměřížsku. Ve starší době broznové, tedy třemi a půl tisíci lety, zde stála osada.

"Obě osoby byly do hrobu uloženy podle rituálních praktik, které jsou pro tu dobu obvyklé. Ale zvláštní na tom je, že se jednalo o pohřeb na sídlišti, do míst, která musela být obývána," poznamenal vedoucí výzkumu Miroslav Daňhel.

V jamách v okolí hrobu objevili odborníci úlomky zvířecích kostí, keramiky a stopy po obydlích. "Jde o klasické pozůstatky pravěkých osad. O životě v ní nám svědčí zbytky z jam a kulturních vrstev," doplnil Daňhel.

Nalezené zvířecí kosti dávají badatelům odpověď na otázku o chovaných zvířatech i stravovacích návycích jednotlivých populací. Vedle běžných druhů jako jsou kráva, prase, koza, ovce, archeologové objevili i poměrně velké množství zbytků říčních škeblí. "Vzhledem k velkému množství se domníváme, že sloužily jako potrava," upřesnil Daňhel.

S pohřby v okolí Hulína se archeologové setkali již dříve. Jen v katastru města jich je asi 50. Díky tomu tak badatelé mohou lépe sledovat rituální i společenské souvislosti dané doby. Získali poměrně obsáhlý soubor kosterních pozůstatků, z nichž antropologové vyčítají způsob života lidí, který se projevil právě na kostech.

"Nedávno jsme s kolegyní nálezy pohřbů zpracovávali a je jich čím dál víc.

Ale v takovém množství jako u Hulína se s nimi archeologové nikde v České republice nesetkali," doplnil vedoucí výzkumu.

Nálezy budou zpracovány v laboratořích Archeologického centra Olomouc.

Badatelé je omyjí, slepí, zaevidují, vědecky zpracují a zhodnotí. Až poté se dozví další informace o pravěkém životě na Hulínsku.

V okolí Hulína na Kroměřížsku, v místě, kde se propojí dálnice D1 s rychlostními komunikacemi R55 a R49, jde o poslední archeologický výzkum.

Badatelé jsou zde již od roku 2004. "Končíme na konci července a doufáme, že i přes to úmorné počasí se nám podaří skončit v termínu," řekl vedoucí výzkumu Miroslav Daňhel.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?