Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Archeologové odmítli novelu památkového zákona

Archeologie (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Archeologie (ilustrační foto) | foto: ČTK/AP

PRAHA Na 150 akademických, vědeckých a odborných pracovníků, kteří se zabývají archeologickým výzkumem, včetně všech českých univerzitních profesorů archeologie, odmítá novelu památkového zákona v podobě, v jaké ji ministerstvo kultury předkládá vládě. Text prohlášení, kde novelu odmítají, jeho iniciátoři poskytli.

Jsou přesvědčeni o tom, že přijetí legislativních změn v současné podobě by vedlo k vážnému poškození archeologie jakožto vědní disciplíny. Obávají se také negativní pozornosti ze zahraničí.

Novela podle signatářů přistupuje k archeologii, která je především vědním oborem, jako k aktivitě sloužící hlavně k rozšiřování současného památkového fondu, případně k uvolnění určitého území pro stavebníky.

ČTĚTE TAKÉ:

"Navíc otevírá obrovskou a nekontrolovatelnou možnost zneužití finančních prostředků určených na archeologický výzkum k vytváření zisku, který nemusí být vracen zpět ve prospěch oboru prostřednictvím podpory badatelských nebo popularizačních aktivit, ale může směřovat k osobnímu finančnímu profitu," uvádí se v textu.

Vědci kritizovali předlohu již dříve. Podle ministerstva kultury nemá tvrzení o snížení vědeckého základu archeologie věcnou oporu. V současném zákonu je totiž zmíněna jen okrajově. "Za tohoto stavu navržená novela nejenže nemůže oproti stávajícímu, fakticky neřešenému stavu, snižovat vědeckost archeologické památkové péče, ale naopak akceptuje její výslovné zakotvení," uvedlo ministerstvo v únoru na svých webových stránkách.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Podle archeologů návrh vylučuje závaznost odborných stanovisek v rozhodování, rezignuje prý na účinnou aktuální kontrolu kvality terénních archeologických výzkumů a na odborné kvality subjektů, které je provádějí.

Naopak údajně paradoxně nařizuje byrokratickou kontrolu výzkumných aktivit, které s využitím archeologických pramenů nesouvisejí. Archeologové žádají vypracování takové zákonné úpravy, která by respektovala vědecké požadavky oboru, zajistila účinnou průběžnou kontrolu terénních výzkumů, definovala subjekty, které mohou výzkumy provádět, omezila růst byrokracie, zabránila provádění výzkumů za účelem zisku a neobsahovala chybná či nesmyslná ustanovení.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....