Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Astronauti mají na ISS novinku, nový výhled na Zemi

Američtí astronauti začali zprovozňovat nový modul ISS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Američtí astronauti začali zprovozňovat nový modul ISS | foto: ČTK

WASHINGTON Astronauti na Mezinárodní vesmírné stanici(ISS) začali zprovozňovat nově nainstalovaný obytný modul Tranquility, jehož součástí je také výklenek nazvaný Cupola umožňující dosud nejlepší výhled z vesmírné stanice. Průchod do Tranquility byl otevřen ve 3:17 SEČ a prvním, kdo do nového modulu proklouzl, byl velitel ISS Jeffrey Williams.

Podle agentury AP je ale třeba vyřešit problém s nepřiléhající izolací.
Mezi sedmimetrovou Tranquility a vyhlídkovou kupolí, která je dočasně připojena k jednomu ze spojovacích uzlů modulu, má být umístěn několikavrstvý izolační kryt, ale kovové části do sebe řádně nezapadají. Vadí jim madlo nebo jiný výstupek v průlezu. Letový

K Tranquility připojili i chladící zařízení

Dva astronauti v neděli k novému modulu Tranquility nainstalovali vnější potrubí s chladicí směsí na bázi amoniaku a provedli řadu dalších "oživovacích" prací.  Robert Behnken a Nicholas Patrick zahájili výstup po třetí hodině ranní SEČ a jejich pracovní směna vně komplexu skončila v 9:14 SEČ. Připojování rozvodů byla podle AP náročná práce, protože některé hadice
měřily až 5,5 metru. Astronauti byli vystaveni také možnému riziku kvůli čpavku (amoniaku), který mohl poškodit skafandry.

ředitel Bob Dempsey oznámil, že problém se snaží inženýři vyřešit. Je prý možné, že kosmonauti překážející část odstraní.

Izolační kryt je určen k ochraně spojovacího a úchytného zařízení na
Tranquility před chladem. Port tak bude prozatím nechráněn, dokud
astronauti kupoli, připojenou zatím provizorně, nepřesunou na trvalé místo na opačné straně modulu, s čímž NASA počítá v neděli, podle AP ale manévr může být odložen.

I přes komplikace s izolací pokračuje posádka komplexu s instalací
kabeláže, rozvodů vody a se stěhováním vybavení. Připravuje se také na druhý výstup do volného kosmu, při kterém astronauti namontují na vnější plášť Tranquility rozvody kapalin. Tato pracovní směna vně stanice je naplánována na neděli 3:10 SEČ.

Američtí astronauti začali zprovozňovat nový modul ISS

Společně s Williamsem vstoupili do modulu při jeho prvním otevření kapitán raketoplánu Endeavour George Zamka a astronaut Stephen Robinson. Všichni měli masky a ochranné brýle pro případ, že by uvnitř nové místnosti poletovaly nezajištěné části. "Je nádherný," pochvaloval si nový modul Williams.

Astronauti poté otevřeli také průlez do Cupoly, která má sedm oken, z nichž jedno je s průměrem 79 centimetrů největší, jaké kdy člověk ve vesmíru instaloval.

Po "oživení" modulu, tedy jeho uvedení do plného provozu, bude v zásadě dokončena více než desetiletá základní výstavba orbitální stanice v hodnotě 100 miliard dolarů. Tu buduje na oběžné dráze kolem Země ve výšce 354 kilometrů nad povrchem 16 států.

Tranquility podle NASA zásadně zlepší kvalitu života na orbitálním
komplexu, kde astronauti pobývají v kuse šest měsíců. Stane se druhým obytným modulem pro posádku, která v něm bude mít k dispozici toaletu, posilovací stroje, generátor kyslíku i přístroje na čištění vzduchu a recyklaci vody.

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Přivřela oči a doufala v polibek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?
OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?

Čtrnáct maminek z řad blogerek otestovalo věci pro děti a miminka od značky Fisher-Price. Jak si usínáčky (vydra a ježek), houpátka, sedátka a tři druhy deček vedly v testu přísných kritiků – jejich dětí?