Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Astronauti mohou dostat ránu

Astronaut. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Astronaut. | foto: NASAReprofoto

PRAHA Plány na kolonizaci Měsíce může komplikovat nečekaná okolnost - statická elektřina. Data získaná sondou Lunar Prospector naznačují, že výboje na povrchu Měsíce mohou mít intenzitu až několika tisíc voltů.

Téměř čtyři desítky let po přistání prvních lidí na Měsíci stále zůstává mnoho oblastí, ve kterých jsou znalosti o našem vesmírném souputníkovi jen kusé. Jednou nich je i otázka statické elektřiny. Dlouho se o jejím výskytu pouze spekulovalo, teprve nyní však mají vědci první data.

Zasloužil se o to americký fyzik Jasper Halekas z University of California z Berkeley. Spolu s kolegy analyzoval data z družice Lunar Prospector, která kolem Měsíce obíhala v letech 1998 až 1999. Vědci odvodili, že výboje statické elektřiny mohou dosáhnout intenzity až 4500 voltů.

To bohatě stačí k vyřazení přístrojů závislých na elektronice, ovšem zdraví astronautů by přímo ohroženo nebylo. Halekasovu studii uveřejnil časopis Geophysics Research Letters. Sám autor však upozorňuje, že přesné podmínky na povrchu Měsíce nikdo nezná. Pokud by se náboj rozložil na velké ploše, byla by intenzita výboje podstatně nižší.

Na vině je Slunce i Země
Elektrostatická elektřina se na povrchu Měsíce hromadí díky působení dvou faktorů. Jedním z nich je magnetické pole Země, které sluneční vítr „zažene“ až k Měsíci. Druhým zdrojem náboje jsou vysoce energetické částice, které Slunce vyvrhává během erupcí.

Zatímco působení magnetosféry Země lze předvídat, sluneční „bouře“ přicházejí neočekávaně. Sprška vysoce energetických částic představuje pro lidi nechráněné zemskou atmosférou vysoké zdravotní riziko. Proto musí existovat systém, který měsíční pionýry bude včas varovat. Ovšem stejná erupce může vyvolat statickou elektřinu, jejíž výboje mohou vyřadit na elektronice založený komunikační systém nebo například znemožnit uzavření základny.

Uzemnění není řešení
Při trvalém osídlení Měsíce je potřeba toto nebezpečí zvládnout. Riziko totiž není zanedbatelné. Například posádka posledního Apolla 17 se s nebezpečnou sluneční bouří „minula“ jen o několik týdnů.

Ochrana před statickou elektřinou přitom ve vesmíru není snadná. Na Zemi stačí náboj odvést prostým uzemněním. Každý, kdo pracuje s jemnými elektronickými součástkami, jako jsou procesory či paměťové čipy, ví, že se stačí na okamžik dotknout například trubek topení a problém s nábojem je vyřešen.

Na Měsíci (a později také na Marsu) je vše komplikovanější. Půda je tam tak suchá, že nefunguje jako vodič. Uzemnění by muselo vést hluboko pod povrch a fungovalo by jen za předpokladu, že v nižších vrstvách je obsah vody podstatně vyšší. To ale zatím nikdo nemůže zaručit.

Z luny štěstí
V jednom z rozhovorů před startem Apolla 11 odhadoval Neil Armstrong šanci na úspěch mise na osmdesát procent. Rizik bylo mnoho, od selhání techniky po nebezpečná překvapení na povrchu Měsíce. Žádná z výprav mířících k luně nakonec neskončila tragédií, domů se dostali i astronauti na palubě nešťastného Apolla 13.

Podle nejnovějších výzkumů měli astronauti velké štěstí, že se na povrch Měsíce nedostali v době, kdy je nabit statickou elektřinou. Výboje totiž mohou dosahovat intenzity přes 4000 voltů, což by bylo pro citlivou elektroniku smrtelné.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!