Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Astronauti postavili další část vesmírné stanice

Recyklační systém měl dopravit na Mezinárodní vesmírnou stanici (na snímku) raketoplán Endeavour .  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Recyklační systém měl dopravit na Mezinárodní vesmírnou stanici (na snímku) raketoplán Endeavour . | foto: NASA

MYS CANAVERAL Američtí astronauti úspěšně rozšířili orbitální komplex Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) o nový nosník. Experti na Zemi zatím zkoumají rozsah poškození tepelného štítu raketoplánu Endeavour, kterým přiletěli.

Rick Mastracchio a Dave Williams podnikli první z nejméně tří výstupů do volného kosmu, které NASA pro příští dny naplánovala. Pobyt astronautů trval šest hodin a 17 minut. Namontovali dvoutunovou čtvercovou plošinu, kterou Endeavour na ISS tento týden přivezl.

Řídící počítač na ISS se sám vypnul
Astronaut Charles Hobaugh nejdříve plošinu s pomocí dálkově ovládané robotické paže uvedl do náležité polohy za dozoru obou mužů venku. Mastracchio s Williamsem ji pak přimontovali. Vše jistila astronautka Barbara Morganová, která je zřejmě nejznámějším členem posádky raketoplánu. Jako náhradnice totiž prodělala kosmický výcvik spolu s posádkou raketoplánu Challenger, jenž shořel krátce po startu v roce 1986.

Asi v polovoně šestihodinové mise se záhadně vypnul řídící počítač ISS. Jeho činnost ihned automaticky převzal záložní počítač. Podle NASA problém nijak neovlivnil výstup do volného prostoru, ani běžný chod stanice.

NASA dělá starosti poškození raketoplánu
Větší obavy než rutinní rozšiřování ISS dělá Národnímu úřadu pro letectví a vesmír samotný raketoplán, jehož plášť se po startu opět poškodil. Podle balistické analýzy, provedené pomocí radaru, zasáhl plášť 58 sekund po startu kus ledu, a nikoli izolační pěna, jako v ostatních případech.

Led je těžší než pěnová izolační hmota na nádržích raketoplánu. Proto i malý kousek může způsobit závažné poškození pláště, který raketoplán chrání před extrémním žárem při návratu do zemské atmosféry. V místě, kde je Endeavour poškozen, může teplota při návratu dosahovat téměř 1300 stupňů Celsia.

Osmicentimetrovou trhlinu prozkoumá NASA pomocí 30 metrů dlouhého robotického ramena. Odborníci pak mohou obtížně přístupnou část prozkoumat s pomocí laserů. Podle rozsahu poškození agentura rozhodne, jestli přistoupí na čtvrtý výstup do volného kosmu.

Mimořádná pozornost vyplývá z tragické havárie raketoplánu Columbia, který v roce 2003 při návratu z mise shořel během průletu horními vrstvami zemské atmosféry, protože měl poškozený termický štít.

,
Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vítězka soutěže Peče celá země Petra Burianová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!