Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Astronauti u ISS vyměnili čerpadlo, čpavek zatím neuniká

Astronauti během výstupu na ISS a vizuální kontroly sdělili, že žádnou závadu nenašli. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Astronauti během výstupu na ISS a vizuální kontroly sdělili, že žádnou závadu nenašli. | foto: ČTK

Američtí astronauti Thomas Marshburn a Chris Cassidy během spěšně zorganizovaného výstupu z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) do volného prostoru se pokoušejí opravit závadu, která způsobila únik čpavku z chladícího zařízení. Zatím vyměnili čerpadlo, které se považuje za nejpravděpodobnější příčinu poruchy, a nyní zjišťují, zda tím problém vyřešili.

Astronauti během výstupu a vizuální kontroly sdělili, že žádnou závadu nenašli. Po instalování nového čerpadla a doplnění čpavku se zatím únik látky neobnovil. "Zatím dobré," hlásilo řídící středisko na mysu Canaveral na Floridě. "Je to ale stále větší záhada," dodalo.

Únik, který podle NASA šestičlennou posádku vesmírné stanice nijak neohrožuje, byl zjištěn v pátek. Vyřadil z provozu jeden z osmi solárních panelů, které dodávají stanici energii. Podle NASA může nicméně vesmírná stanice fungovat bez obtíží i se sedmi panely.

Pohled na stanici ISS ze vzdalujícího se raketoplánu Atlantis

Pohled na stanici ISS ze vzdalujícího se raketoplánu Atlantis

Mashburn a Cassidy nyní sledují, zda se na panelu neobjeví ledové skvrny, které by naznačovaly poruchu. "Neustále to sledujeme a ještě jsme nic nezpozorovali," hlásil Marshburn půl hodiny po instalaci čerpadla.

Oba astronauti spolu v minulosti absolvovali už dva kosmické výstupy, Marshburn se ale má v pondělí po pěti měsících pobytu na ISS vrátit na Zemi. Kanadský velitel ISS Chris Hadfield na svém twitterovém účtu napsal, že operace je "složitá a zásadní".

ČTĚTE TAKÉ

Čpavek proudí trubicemi chladicího systému, který udržuje v chodu mimo jiné elektronická zařízení. K jeho úniku došlo již loni v listopadu, kdy museli dva ze členů osazenstva stanice na několik hodin vyjít do volného prostoru. Listopadová závada byla zřejmě způsobena vadným těsněním, příčina té současné dosud není jasná.

NASA dosud nikdy tak rychle a náhle "vesmírnou procházku" posádky ISS neuskutečnila. Neplánované výlety mimo kosmická zařízení nebyly obvyklé ani v dobách raketoplánů, uvedla agentura AP.

Na ISS je v současnosti šestičlenná posádka: tři ruští kosmonauti, dva američtí astronauti a jejich kanadský kolega. Tři astronauti se mají vrátit na Zemi už v pondělí, proto vedení rozhodlo o uskutečnění opravy již v průběhu tohoto víkendu.

,
Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?