Středa 19. února 2020svátek má Patrik 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Astronauti z Discovery ukončili výstup, na Zemi přivezou 'Zprávu v lahvi'

Pohled na ISS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled na ISS | foto: NASAReprofoto

MYS CANAVERAL Astronauti Stephen Bowen a Alvin Drew z raketoplánu Discovery po šesti a půl hodině ukončili výstup do volného vesmíru. Mimo jiné připravili kabeláž na vnější straně Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) pro úterní připojení modulu Leonardo. Ten patří mezi náklad, který Discovery vynesl na ISS během své současné mise, která je pro tento raketoplán posledním letem do kosmu.

Výstup do vesmíru skončil ve 23:20 SEČ. Astronauti kromě přípravy kabelů také přesunuli poškozenou čpavkovou pumpu na úložnou plošinu mimo stanici a upravili některé kamery připevněné na vnější straně ISS.

Zpráva v lahvi
Do speciálního kovového válce "nabrali" vzorky kosmického prostoru. Tento experiment s názvem "Zpráva v lahvi" je součástí projektu japonské vesmírné agentury JAXA. Nádobu astronauti dopraví na Zemi, kde bude zpřístupněna veřejnosti.

Posádka raketoplánu Discovery

Práci vně stanice po dvou hodinách narušil problém s řídicím střediskem robotického ramene, na jehož konci byl Bowen. Obsluha se následně musela přesunout k druhé pracovní stanici, ta je umístěna v jiné sekci.  Zprovoznění ramene s Bowenem trvalo téměř třicet minut. Bowen vystoupil do vesmírného prostoru už pošesté. Naproti tomu pro Drewa byla práce mimo ISS prvním působením ve volném kosmu. Drew je také 200. člověkem, který vystoupil do vesmíru.

Do vesmíru ještě ve středu
Astronauti z Discovery vystoupí znovu do vesmíru ještě ve středu. Během druhé pracovní směny mimo ISS by měli mimo jiné odstranit tepelnou izolaci z logistické plošiny, kterou Discovery rovněž dopravil na stanici.

Discovery se od ISS odpojí 5. března, o dva dny později by měl přistát na Zemi. Poté bude raketoplán po více než 26 letech vyřazen z provozu. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) letos plánuje ještě další dva starty raketoplánů. V dubnu poletí na ISS Endeavour, v červnu Atlantis. Poté bude po 30 letech provoz raketoplánů ukončen.

,
Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek
TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek

Asi každá z nás někdy zažila pocit svědění a svíravého pocitu v intimních oblastech. O příjemných hrátkách si v takových chvílích můžete nechat jen zdát. Co když se ale tyto problémy dají řešit pomocí lubrikačního gelu?