8. července 2006 16:48 Lidovky.cz > Relax > Věda

Astronauti z Discovery vystoupili do vesmíru

Raketoplán Discovery z pohledu stanice ISS. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Raketoplán Discovery z pohledu stanice ISS. | foto: AFP

HOUSTON Dva astronauti dnes poprvé opustili raketoplán Discovery a vystoupili do kosmu. Mají prověřit nové technologie určené k inspekcím a opravám lodí na oběžné dráze. Discovery od čtvrtka "kotví" u Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

Astronauti Michael Fossum a Pierse Sellers v 15:17 SELČ zahájili výstup z raketoplánu otevřením dekompresní komory, kde předtím strávili několik hodin. Během poslední hodiny vydatně dýchali kyslík, aby se jim následně neudělalo nevolno ve skafandru, v němž je nízký tlak. Jejich pobyt ve volném prostoru by měl trvat více než šest hodin.

Astronauti by měli mimo jiné vizuálně prověřit všechna problematická místa a zjistit, zda prodloužená robotická ruka raketoplánu unese jejich váhu a umožní jim případné opravy na libovolném místě Discovery.

Řídící středisko kosmických letů v texaském Houstonu dnes rozhodlo, že nynější let raketoplánu Discovery bude prodloužen o jeden den a potrvá 13 dnů, tedy do 17. července. Prodloužení letu umožní uskutečnit dodatečný třetí výstup astronautů.